Publikováno: 27. 1. 2021

Muzea si připomínají den památky obětí holocaustu i během pandemie

Vzpomínkové akce probíhají online nebo formou kreativních projektů.

Již řadu let si celý svět připomíná 27. leden, den osvobození koncentračního tábora Osvětimi, jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Muzea, památkové a kulturní instituce mají ve zvyku, v souvislosti s tímto výročím, pořádat vzpomínkové akce, výstavy, diskuse, přednášky nebo vzdělávací pořady. Letošní 76. výročí se ovšem nese ve znamení pandemie, která pro veřejnost zavřela tyto instituce a omezila pořádání doprovodních programů. Česká i světová muzea proto zvolila formu online přenosů, virtuálních setkání nebo komunitních projektů s ohledem na zásady prevence šíření viru.

  • Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Polským institutem v Praze zpřístupňují online projekce dokumentů k dispozici zdarma s českými titulky.
  • Židovské muzeum také na svém YouTube kanálu zveřejní živý přenos koncertu ve Španělské synagoze (27. ledna od 18.00), součástí bude i virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice.
  • Slovenská organizace Post Bellum ve spolupráci s bratislavskou základní školou nabízí online přenos divadelního představení Divadlo pamäti.
  • Památník obětí a hrdinů holokaustu Yad Vashem v Jeruzalému vytvořil u této příležitosti sekci International Holocaust Remembrance Day. Zájemci zde najdou videozáznamy výpovědí pamětníků, edukační materiály nebo virtuální prohlídku expozicí Státního muzea v Osvětimi (Auschwitz-Birkenau).
  • Státní muzeum v Osvětimi pořádá každoroční vzpomínkovou akci, letos ve virtuálním prostoru, 27. ledna v 16.00. Letošním tématem akce jsou dětské oběti holokaustu.
  • Projekty britských muzeí, jako výtvarný projekt inspirovaný výpověďmi pamětníků nebo projekt spolupráce přeživších a středoškoláků na téma vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka, jsou představeny zde.
  • Přehled aktivit světových muzeí a organizací k dispozici zde.