Publikováno: 6. 3. 2023

Muzea revidovala národnost malířů dosud prezentovaných jako ruských

Některá světová muzea začala revidovat a upřesňovat původ malířů, jejichž díla mají ve svých sbírkách.

@artnews.com

Městské muzeum Amsterdam (Stedelijk Museum) nebude nadále prezentovat avantgardního umělce Kazimira Maleviče jako Rusa a nově jej představuje jako malíře narozeného na Ukrajině rodičům polského původu. Také Metropolitní muzeum v New Yorku (The Metropolitan Museum of Art) přezkoumalo informace o národnosti některých umělců a jako Ukrajince nově představuje Ilju Repina, Archipa Kuindžiho a Ivana Ajvazovského.

Podle mluvčího Stedelijk Musea informace o Malevičovi už nizozemské muzeum změnilo v textech ve výstavních sálech i na webových stránkách. Otázka národnosti tohoto zakladatele avantgardního hnutí suprematismu je přinejmenším komplikovaná. Malevič se sice narodil v Kyjevě, ale v době jeho narození, v roce 1879, město patřilo k Ruskému impériu.

Také Metropolitní muzeum v New Yorku (MET) změnilo národnostní zařazení nejméně u tří umělců dříve označovaných za Rusy. Všichni tři – Ivan Ajvazovskij, Archip Kuindži a Ilja Repin působili zejména v devatenáctém století. Jako ruští, nebo ukrajinští umělci byli označování s přihlédnutím k překreslování hranic obou zemí, přičemž malíři během života pobývali v Rusku i na Ukrajině.

Revize původu několika umělců, obvykle prezentovaných jako Rusů, přišla po nátlaku na sociálních sítích. Zvláště aktivní je v tomto ohledu twitterový účet Ukrainian Art History, který vede kunsthistorička Oksana Semenik.

Více informací o tématu: zde

Zdroj: artnews.com