Publikováno: 26. 4. 2021

Metodika péče o sbírky z koloniálních kontextů

Metodický text Asociace německých muzeí nejen pro země s koloniální minulostí.

Asociace německých muzeí (Deutscher Museumsbund) zveřejnila finální anglickou verzi své metodiky Péče o sbírky z koloniálních kontextů. Publikace je určená pro kurátory etnografických sbírek, ale také pro restaurátory a konzervátory, průvodce, pracovníky s agendou sbírkotvorné činnosti a výpůjček, autory výstav nebo muzejní edukátory. Metodika se věnuje i sbírkovým předmětům s významem pro kultury, které nebyly v době vzniku nebo nabytí předmětu pod koloniální nadvládou. Publikace obsahuje teoretický úvod a pojmosloví, základní metodické přístupy k jednotlivým typům exponátů a případové studie ze sbírek německých muzeí. Součástí metodiky je i bibliografie doplňující literatury dostupné online (E-Reader).

Care of Collections from Colonial Contexts (pdf, 220 stran, anglický jazyk)

Care of Collections from Colonial Contexts: E-Reader (pdf, 51 stran, anglický jazyk)

Obě publikace jsou dostupné i v německém jazyce a francouzském jazyce.

Zdroj: https://www.museumsbund.de/publikationen/guidelines-on-dealing-with-collections-from-colonial-contexts-2/