Publikováno: 2. 1. 2023

Mapování dopadů covidové krize na veřejné kulturní služby

Tříletý výzkum Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) se zaměřuje na vliv covidové krize na veřejné kulturní služby.

@nipos.cz

Cílem výzkumu (2021–2023) je zmapovat dopady covidové krize na veřejné kulturní služby, a to jak na úrovni celé ČR s vytěžením statistických dat, která NIPOS v jednotlivých segmentech sbírá (knihovny, muzea, kulturní domy, divadla, orchestry, festivaly), tak podrobněji ve dvou vybraných krajích (středočeský, olomoucký) prostřednictvím dotazníkového šetření se zástupci kulturních subjektů a dále polostrukturovaných rozhovorů se zástupci krajské a obecní samosprávy ve vybraných obcích.

Fáze výzkumu:

• Statistická analýza dopadů covid-19 na veřejné kulturní služby na základě statistických dat z let 2019–2022
  • Kvantitativní analýza dopadů covid-19 na veřejné kulturní služby vypracovaná na základě agenturního šetření ve dvou vybraných krajích v roce 2021
  • Komparativní analýza reakcí samosprávy na dopad covid-19 v oblasti kultury na základě rozhovorů se zástupci samosprávy ve dvou vybraných krajích v letech 2021–2022

Výsledky výzkumu:

1. Ekonomické dopady prvních dvou let pandemie covid-19 na českou kulturu (Jaroslav Novák)
  2. Dopady pandemie na poskytovatele kulturních služeb (Zdenka Mansfeldová, Radim Perlín)
  3. Metodika pro veřejnou správu, napomáhající zmírňovat dopady obdobných krizí, jako je ta covidová (plánováno na rok 2023)

Zdroj: nipos.cz