Publikováno: 19. 9. 2022

Humbolt forum v Berlíně nově otevřeno!

Po rozsáhlé rekonstrukci byl 17. září otevřen nový muzejní komplex Humboltova fóra.

Humbolt forum v Berlíně nově otevřeno!

"Jsme nejnovější dominantou Berlína, jsme centrem kultury a vědy, centrem výměny názorů a debat." Stojí na stránkách nově otevřeného muzejního komplexu Humboltova fóra. Nový komplex láká na více než 20 000 exponátů z celého světa a 16 000 metrů čtverečních výstavního prostoru. Hlavním cílem Humboltova fóra je seznámit návštěvníky s kulturou a uměním napříč epochami a kontinenty. Nechybí tak tradiční sněmovní síň z Palau, kopie reliéfů z chrámu Angkor Wat, oblek derviše z Iráku nebo instalace současného mexického umění od Mariana Castillo Deball.

Humbolt fórum však čelí i široké kritice. To především kvůli exponátům získaným během koloniálního období a nedostatečné reflexi všech souvislostí německé minulosti. V jednom z rozhovorů členové iniciativy "Koalice kulturních pracovníků proti Humboltově fóru" například chtějí obrátit budovu muzea vzhůru nohama a "pohřbít symboly evropské nadřazenosti a oživit vzpomínky na německou koloniální minulost, kterou Humboltovo fórum potlačilo."

Budoucnost zřejmě ukáže, zda se Humboltovo fórum stane skutečně "centrem výměny názorů a debat".

Webové stránky Humboltova fóra zde.

Zdroj: humboldtforum.org