Publikováno: 15. 3. 2022

Evropská muzea a Ukrajina

NEMO zveřejnil pravidelně aktualizovaný přehled aktivit evropských muzeí v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu.

Evropská muzea a Ukrajina

Síť evropských muzejních organizací NEMO zveřejnila přehled aktivit muzeí na podporu Ukrajiny v souvislosti s probíhajícím konfliktem. Evropská muzea vyjadřují svou solidaritu například nabídkou depozitářů a dalších vhodných prostor k dočasnému uskladnění předmětů ze sbírek svých ukrajinských protějšků. Dále organizují veřejné finanční nebo materiální sbírky na humanitární účely nebo věnují podíl ze zisku ze vstupného některé z charitativních organizací. Muzea mají také ideální možnost oslovit veřejnost prostřednictvím výstav nebo edukačních programů na témata ukrajinské kultury a umění, kritického myšlení a práce se zdroji, pro uprchlíky z regionů zasažených konfliktem jsou určeny programy v ukrajinštině nebo kurzy zaměřené na získání dovedností pro uplatnění na místním pracovním trhu.

Řada národních nebo mezinárodních muzejních organizací (ICOM, UNESCO, Německá muzejní asociace, Maďarská muzejní asociace) zveřejnila oficiální prohlášení, ve kterých odsuzují válečné akce a vyjádřují solidaritu s Ukrajinou. Vlastní prohlášení zveřejnil i NEMO.

Přehled je pravidelně aktualizován, muzea mohou požádat o zveřejnění svých aktivit na mailové adrese weber@ne-mo.org.

Museums support Ukraine

Zdroj: ne-mo.org

Publikováno: 9. 3. 2022

Muzejní akce na podporu Ukrajiny

Asociace muzeí a galerií (AMG) prezentuje na svých stránkách muzejní a galerijní akce zaměřené na vyjádření solidarity s Ukrajinou i odkazy na konkrétní pomoc.