Publikováno: 9. 7. 2021

Etika vystavování mumii

Egyptské mumie jsou lákadlem pro návštěvníky, jak ale citlivě přistupovat k jejich vystavování?

@atlasobscura.com

Dubnový velkolepý průvod, během kterého byly mumie faraonů starověkého Egypta převezeny do nového muzea v Káhiře, opět rozproudil mezinárodní diskuzi o etických aspektech prezentace zabalzamovaných ostatků v muzejních sbírkách. První debaty o etice zacházení s mumiemi je možné najít již v 19. století, kdy se objevuje dodnes nevyřešený rozpor mezi potřebou poznání a respektováním lidských ostatků. V současnosti se také objevují názory, že necitlivé vystavování mumií, nezřídka mimo původních sarkofágů nebo s odhalenými částmi těl, může být interpretováno i jako projev rasizmu a neúcty k nezápadním kulturám.

Světová muzea se k této otázce staví různě. Muzeum Školy designu v americkém státu Rhode Island zareagovalo na protesty zaměstnankyně egyptského původu, podle které bylo vystavení mumie kněze ve vitríně vedle sarkofágu neuctivé vůči jeho osobě i její kultuře. Mumie byla vrácena do rakve, která zůstala v expozici, ale byla trvale uzavřena.

Další odborníci se ale domnívají, že vystavení mumií samotných není problematické a neodporuje pohřebním rituálům a posmrtným představám starověkých Egypťanů, pokud jsou zachovány podmínky, uvedené v dostupných pramenech: tělo zůstane plně zakryto původními bandážemi a umístěno v sarkofágu.

Celý článek zde.

Zdroj: atlasobscura.com