Publikováno: 17. 10. 2022

Dvě národní muzea v Kyjevě poničily ruské rakety

Minulý týden ruské rakety poškodily dvě kyjevská národní muzea, uvedl ukrajinský ministr kultury Oleksander Tkačenko. Dodává, že od začátku války bylo vyrabováno na 40 ukrajinských muzeí.

@cs.wikipedia.org

V příspěvku na Facebooku (11. 10. 2022) Tkačenko uvedl, že hromadné ostřelování zasáhlo centrum Kyjeva a poškodilo řadu kulturních a vzdělávacích institucí včetně Muzea Tarase Ševčenka a Muzea Khanenka. Předpokládá se, že při náletech zahynulo nejméně 11 lidí. Ukrajinské kulturní dědictví čelí po celou dobu války ruským útokům a drancování kulturních a historických památek. Mezi údajně ukradené artefakty má patřit i hunský diadém, vzácný 1500 let starý zlatý diadém pocházející z doby hunského náčelníka Attily, který zmizel z Muzea místní historie v Melitopolu. Ruské síly údajně z muzea odnesly na 1700 předmětů.

Více: zde

Zdroj: museumsassociation.org; ne-mo.org