Publikováno: 14. 8. 2020

Dobrovolnictví z domova – vyplatí se to muzeím?

Řada světových muzeí začala během pandemie využívat služby dobrovolníků vzdáleně.

@museumsassociation.org

Ačkoliv Česká republika nemá tak dlouhou a komplexní tradici dobrovolnické činnosti v oblasti kultury, dnes již řada zdejších kulturních institucí úspěšně provozuje dobrovolnické programy. Ať už jsou to studenti hledající pracovní zkušenosti, aktivní lidi v důchodu nebo lidé se zájmem o smysluplné trávení volného času, řada muzeí již využívá dobrovolníky třeba k digitalizaci sbírkových předmětů nebo pořádaní akcí. Během pandemie byla ale muzea postavena před otázku – lze práci dobrovolníků využívat i z domova?

Britský muzejní portál Museums Association na tuto otázku odpovídá jednoznačným ano a představuje hned několik možností, jak se mohou zájemci účastnit na provozu muzea třeba z druhého konce světa. Poměrně jasnou volbou je zejména tvorba, editace nebo umísťování digitálního obsahu. Může jít třeba o tvorbu popisků k digitalizovaným sbírkovým předmětům, překlady do cizích jazyků nebo práci s databázemi. Využít lze také dalších dovedností nebo kvalifikací dobrovolníků – zkušenosti s grafickými programy nebo autorským právem jsou v muzejním prostředí přínosem. V neposlední řadě ale dobrovolnictví z domova umožní zapojení širšího okruhu zájemců, včetně třeba lidí s postižením, kteří mohou do instituce přinést nový pohled.

Celý článek The rise of the remote volunteer

Zdroj: museumsassociation.org/museums-journal/in-practice/2020/08/the-rise-of-the-remote-volunteer/