Publikováno: 22. 2. 2023

Dekolonizace muzeologie ve středovýchodní Evropě

Článek na portálu Europe Now představuje význam a možnosti dekolonizace v muzeích v zemích regionu mezi Německem a Ruskem.

Dekolonizace muzeologie ve středovýchodní Evropě

V tuzemských diskusích o dekolonizaci a postkolonializmu nejen v oblasti muzeí často zaznívají hlasy, že zemí středovýchodní Evropy, regionu mezi hranicemi dnešního Německa a Ruska, se toto téma netýká, protože v minulosti tyto země neměly vlastní zámořské kolonie. Erica Lehrer (Concordia University, Montreal, Kanada) a Joanna Wawrzyniak (Varšavská univerzita) ve svém článku pro tematickou sérii Decolonizing European Memory Cultures portálu Europe Now nabízejí jiný pohled.

Podle autorek se kromě předmětů z pozůstalostí cestovatelů do Afriky, Asie nebo Ameriky dekolonizace muzeologie týče i národnostních a etnických menšin. V tomto historicky multietnickém evropském regionu je žádoucí strategie a metody dekolonizace využívat například u prezentace sbírkových předmětů nebo sbírkotvorné činnosti. Kromě menšin národnostních se to může týkat i dalších - socioekonomických, sexuálních a genderových, náboženských a podobně. Celkově je součástí procesu dekolonizace odhalování mocenských nerovností v minulosti i současnosti, práce na jejich odstraňování ve všech sférách muzejnictví a v neposlední řadě zapojení menšin nebo marginalizovaných skupin obyvatel do tohoto procesu.Článek nabízí několik bodů, jak mohou muzea nejen v České republice začlenit prvky dekolonizace do svého provozu, sbírkotvorné a výstavní činnosti nebo výzkumu.

Decolonial Museology in East-Central Europe: A Preliminary To-Do List

Zdroj: europenowjournal.org