Publikováno: 4. 5. 2021

Cena Adolfa Heyduka 2020

6. ročník ceny pro památky nejvíce přátelské zdravotně znevýhodněným zná své vítěze.

Anketa o Cenu Adolfa Heyduka vznikla v roku 2015 s cílem upozornit a vyzdvihnout památky či geologické lokality, které jsou přístupné i pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Cenu vyhlašuje mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách ve spolupráci s Památkovou komorou ČR a Geoparkem Český ráj o. p. s. Veřejnost může na webových stránkách nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky či malá muzea zaměřená na industriální či technické dědictví, které či která, jsou podle jejího mínění nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Cena Adolfa Heyduka se uděluje ve čtyřech kategoriích.

V roce 2020 zvítězily tyto památky a lokality:

• kategorie Národní kulturní památky a památky UNESCO - Státní zámek Kynžvart - prohlídky bez bariér pro osoby s pohybovým hendikepem
  • kategorie památky ostatní (regionální) - Město Česká Lípa - za prohlídkovou trasu nejen po pamětihodnostech historického centra určenou nevidomým a slabozrakým (hmatové plánky, popisy v Braillově písmu)
  • kategorie geologická lokalita - Vycházková cesta pro vozíčkáře v Janských lázních směrem k Hofmanově boudě
  • kategorie zpřístupnění industriálního dědictví - Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku

Více o Ceně Adolfa Heyduka a vítězích minulých ročníků zde.

Zdroj: hugonacestach.info