Publikováno: 4. 3. 2021

Britské muzeum bude zkoumat původ všech svých sbírek

Muzeum vytvořilo novou pozici kurátora pro původ sbírek.

@theartnewspaper.com

Zejména v posledních letech je Britské muzeum pod palbou dalších zemí i veřejnosti ohledně repatriací významných sbírkových předmětů, které byly získány v rámci koloniálního tažení nebo jiným rozporuplným způsobem. Parthenonské (Elginovy) mramory, Beninské bronzy nebo Rosettská deska jsou nejznámějšími z mnoha exponátů, o kterých se vedou diskuze o možnosti jejich navrácení do zemí původu.

Britské muzeum nyní na tento tlak veřejnosti odpovědělo zřízením místa kurátora pro původ sbírek Jeho úkolem nebude zjišťování původu jednotlivých předmětů - touto činností se již zabývají kurátoři jednotlivých sbírek - ale komplexní analýza akvizic sbírek v historickém a společenském kontextu, s přihlédnutím na témata kolonizace, otroctví nebo vztahu k původním kulturám obsazených území. Předpokládá se, že činnost nového kurátora budou pečlivě sledovat zejména země, které usilují o návrat svého kulturního dědictví neocenitelné hodnoty.

Celý článek zde.

Zdroj: theartnewspaper.com