Publikováno: 11. 4. 2023

Belgická muzea vrátí lidské ostatky do bývalých kolonií

Belgická muzea i soukromí sběratelé mají vrátit do zemí původu lidské ostatky přivezené z někdejších kolonií v Africe.

Belgická muzea vrátí lidské ostatky do bývalých kolonií

Belgická Komise pro bioetiku vyzvala belgická muzea i soukromé sběratele, aby bezodkladně vrátily do zemí původu veškeré lidské ostatky, které byly přivezeny z někdejších afrických kolonií. Komise se začala zabývat nakládáním s lidskými ostatky koloniální provenience na žádost tří muzeí, která je mají ve svých sbírkách – Africké muzeum (původně Královské muzeum pro střední Afriku) v Tervurenu, Muzeum přírodních věd a Belgická královská muzea krásných umění, obě v Bruselu.

Komise zkonstatovala, že tyto ostatky byly do Belgie přivezené v násilném kontextu a s cílem ospravedlnit nadvládu belgických kolonizátorů nad obyvateli těchto území pomocí dobového vědeckého rasismu. Belgie nepatřila mezi největší koloniální mocnosti, ale zejména na přelomu 19. a 20. století proslula mimořádně krutým zacházením s původními obyvateli okupovaných afrických území, zejména ve středoafrických koloniích Belgické Kongo (dnešní Demokratická republika Kongo) a Ruanda-Urundi (dnešní státy Rwanda a Burundi). S ohledem na tuto část belgické historie komise doporučila, aby předání ostatků neproběhlo pouze administrativně, ale aby jeho součástí bylo i ohlédnutí se za minulostí a uznání napáchaných křivd a násilí na kolonizovaném obyvatelstvu.

Komise se vyjádřila také obecně k tématu lidských ostatků v muzeích. Podle ní je nezbytné, aby se všemi ostatky bylo zacházeno s respektem, důstojností a slušností. Lidské ostatky, s výjimkou těch z koloniálního období, mohou být ponechány ve sbírkách a vystavovány, ale s ohledem na důstojnost. Komise dále doporučila, aby Evropská unie zavedla zákaz obchodování s lidskými ostatky v rámci svých členských zemí i se zeměmi mimo EU, a to i pro vědecké účely.

Celý článek zde.

Zdroj: irozhlas.cz