Publikováno: 29. 11. 2023

Samoobslužné rodinné průvodce v muzeu

Jak na samoobslužné průvodce a aktivity pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií? Článek Kids in Museums přináší několik tipů.

Samoobslužné rodinné průvodce v muzeu

Ačkoliv řada muzeí nabízí pro rodiny s dětmi bohatou nabídku doprovodných programů a akcí, velká část tohto segmentu návštěvníků si chce prohlédnout muzeum bez časového omezení nebo doprovodu zaměstnance. Právě pro ně jsou určeny samoobslužné průvodce v papírové nebo digitální formě, které zejména dětem srozumitelnou formou předají informace o výstavách a expozicích a zároveň zpravidla nabízejí i podnětné a věku přiměřené aktivity nebo úkoly. Webový portál Kids in Museums přináší několik tipů, jak efektivně postupovat u přípravy těchto materiálů.

Na začátek je doporučováno stanovit si základní věkové skupiny, pro které budou připraveny různé verze průvodce. Jelikož je značný rozdíl mezi potřebami a zájmy předškoláků a teenagerů, efektivní je připravit samostatné průvodce pro děti do 5 let, děti od 5 do 11 let, děti od 11 let výše a také verzi pro děti se specifickými potřebami (např. smyslové postižení, poruchy autistického spektra, poruchy učení).

Forma průvodce se samozřejmě bude řídit dostupným rozpočtem - papírová verze může zahrnovat náklady na profesionální grafické zpracování a tisk většího počtu kopií, ale je možné nechat si průvodce vyhotovit zaměstnancem muzea a několik málo verzí zalaminovat. K tomu je potřeba připočítat náklady na případné krátkodobé průvodce k svátkům, výročím a dočasným výstavám.

K upoutání a udržení pozornosti malých návštěvníků článek doporučuje například vytvoření postavy maskota, který je bude návštěvou muzea provádět, interakce s vystavenými sbírkovými předměty v rámci úkolů, nelineární trasu expozicí nebo dostatečnou různorodost aktivit a témat.

V článku dále najdete příklady povedených samoobslužných rodinných průvodců z britských muzeí nebo zdroje k jednotlivým praktickým aspektům jejich tvorby.

Celý článek zde.

Zdroj: kidsinmuseums.org.uk