Publikováno: 10. 3. 2023

Projekt Ako porozumieť digitálnym zbierkam

Společný projekt Slovenské národní galerie a norského Sørlandets Kunstmuseum zkoumá, jak mohou digitální technologie rozšířit zážitek z návštěvy galerie.

Projekt Ako porozumieť digitálnym zbierkam

Projekt, který byl zahájen v březnu 2022 a potrvá do února 2024, využívá principů digitálního storytellingu (digitálního vyprávění příběhů) a umělé inteligence při práci s online sbírkami a zvýšení zapojení publika během návštěvy výstavy i po ní.

SNG se v rámci projektu bude věnovat digitálnímu storytellingu s využitím digitalizované sbírky z webumenia.sk. SNG také vytvoří tři nové epizody vzdělávacích videí, které navážou na úspěšnou animovanou sérii Výtvarná rozcvička zaměřenou na mladé publikum, rodiče i pedagogy. Galerie vytvoří také inovativní platformu pro digitální storytelling. Při vyprávění příběhů využije digitální sbírky a bude se věnovat historickým, společenským a jiným tématům souvisejícím s tematickým zaměřením stálých expozic: historie, životní prostředí, ženská práva a feminismus nebo migrace a nomádství. Webovou platformu a nový formát Atlas SNG galerie aktuálně testuje na úvodní výstavě Prolog. 12 barev reality u příležitosti otevření zrekonstruovaného areálu SNG. Návštěvníci mohou novou aplikaci vyzkoušet na webové stránce. Její obsah bude rozvíjen podle potřeb nových stálých expozic, které bude SNG postupně zpřístupňovat v průběhu let 2023 a 2024.

SKMU bude pracovat s umělou inteligencí v kontextu kultury – bude se zabývat tím, jak tuto technologii můžeme využít v práci s galerijními sbírkami a zároveň poukázat na „bias“ (předpojatost) přítomný v interpretaci výtvarných děl v kontextu dějin umění a umělé inteligence. Ve spolupráci s profesorem Mortenem Goodwinem z Centra pro výzkum umělé inteligence (Centre for Artificial Intelligence Research – CAIR) zorganizuje SKMU sérii workshopů. Jejich výsledkem budou doporučení na využití AI pro práci kurátorek a kurátorů a zlepšení dostupnosti sbírek pro širší veřejnost prostřednictvím technologií a přístupů jako „deep learning“ (hluboké učení) nebo „pattern recognition“ (rozpoznávání vzorů). Výsledná aplikace bude přístupná veřejnosti jako součást online sbírek SKMU i přímo v nové budově galerie KUNSTSILO.

Více o projektu a jeho výstupech zde.

Zdroj: sng.sk