Publikováno: 2. 12. 2021

Přispějte článkem do německého Museumskunde

Periodikum Německého svazu muzeí Museumskunde žádá o zasílání návrhů článků pro své první číslo pro rok 2022. Tematicky se bude věnovat malým muzeím

©https://www.museumsbund.de

Možné tematické okruhy jsou tyto:

1. Muzejní krajina a sebeobraz
Co jsou menší muzea? Kolik jich je v Německu? Existují odvětví nebo regiony, ve kterých jsou soustředěna menší muzea? Co malá muzea potřebují? Jak se liší od potřeb těch velkých? Jakým způsobem přispívají menší muzea k zatraktivnění regionu, k místnímu vzdělávání a budování identity?

2. Organizace a řízení
Jak funguje organizace řízení finančních a lidských zdrojů? Existují opakující se vzorce, které souvisí s velikostí muzeí? Co jsou faktory úspěchu menších muzeí? Jak využít nedostatek jako podnět k hledání kreativních řešení? Jak funguje spolupráce mezi sponzory a odbornou veřejností?

3. Publikum a účast
Jakým způsobem se lidé podílejí na dění v menších muzeích? Jaké jsou vazby mezi veřejností a sponzory? Jak mohou menší muzea získat silnější roli v regionu? Jak se mohou menší muzea stát ještě atraktivnějšími? Jaký dopad měla pandemie na menší muzea?

4. Rozvoj a perspektivy
Jak probíhá podpora mladých talentů a generační výměna v menších muzeích? Jak předávat znalosti? Jakou roli budou v budoucnu hrát malá muzea? Jak se vyrovnat s nutností multifunkčnosti? Jak mohou menší muzea těžit z osvědčených postupů těch větších?

Rádi byste přispěli k těmto tématům? Časopis Museumskunde se těší na váš návrh. 

Možný typ příspěvku: teoretická reflexe, empirická studie, zpráva z praxe

Formát:

  • Hlavní text (8 000 až 15 000 znaků a pět až deset obrázků)
  • Rozhovor (kolem 6 000 až 12 000 znaků a pět až deset obrázků) – série obrázků s úvodem (pět až deset obrázků s textem / na obrázek 1 000 až 4 000 znaků, úvod maximálně 4 000 znaků)

(nejsou zahrnuty znaky u poznámek pod čarou)

Více informací naleznete: museumsbund.de