Publikováno: 18. 7. 2024

Památkáři zamítli plán moderních vitráží pro katedrálu Notre-Dame

Francouzská komise pro architekturu a kulturní dědictví jednomyslně odmítla plán prezidenta Emmanuela Macrona nahradit historické vitráže v katedrále Notre-Dame v Paříži moderními díly.

Památkáři zamítli plán moderních vitráží pro katedrálu Notre-Dame

Komise památkářů diskutovala několik hodin, podkladem jim byla zpráva historika umění Alexandra Gadyho. Jeho analýza vychází z mezinárodní charty o opravě historických památek, která doporučuje neničit díla zapsaná jako památky a nenahrazovat je moderními kusy. Výrok komise není závazný, přesto má velkou společenskou váhu.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Vitráže z 19. století, jejichž autorem je Eugene Viollet-le-Duc, však nepoškodil. Prezident Macron loni v prosinci při návštěvě opravované památky podpořil variantu soudobých dekorací, načež byla v dubnu vypsaná výtvarná soutěž. Naopak část odborné i laické veřejnosti oponuje, že oheň vitráže nepoškodil, a není proto potřebné, ani žádoucí je nahrazovat. Pod petici proti moderním vitrážím se podepsalo přes 140 000 lidí. Navzdory názoru odborné veřejnosti dál pokračuje výběrové řízení na autora nových vitráží. Do soutěže se přihlásilo 83 uchazečů. Výtvarná komise jmenovaná ministerstvem kultury vybrala 27. června pět finalistů, jejich jména ale nezveřejnila. Jméno vítěze by mělo být známé v listopadu a prototyp vitráže představen v prosinci.

Zdroj: archiweb.cz