Úvodní stránka / Aktuality / Oxfordské muzeum nabídlo krávy za předměty koloniálního původu
Oxfordské muzeum nabídlo krávy za předměty koloniálního původu
Muzeum Oxfordské univerzity nabídlo rodinám z kmene Masajů stáda krav jako kompenzaci za předměty koloniálního původu ve sbírkách muzea.
Pitt Rivers Museum, muzeum ve správě Oxfordské univerzity, v roce 2017 zjistilo, že má ve své expozici vystaveno několik předmětů rituálního charakteru, pocházejících od kmene Masajů, který obývá dnešní africké státy Keňa a Tanzanie. Kromě toho, že předměty se do muzejní sbírky dostaly pravděpodobně násilnou cestou v důsledku britské nadvlády nad tímto africkým regionem, jedná se o předměty s velkou rituální hodnotou pro kulturu a víru kmene jejich původních majitelů. Jedná se o pět z celkového počtu 148 předmětů z kultury Masajů, například náhrdelník, který nosí stařešinové rodiny, nebo čelenka, kterou mají na sobě dívky během iniciačního rituálu přechodu do dospělosti. Výzkum, který byl proveden ve spolupráci s představiteli Masajů, prokázal, že vlastnictví předmětů je možné vystopovat k předkům dvou masajských rodin, které dnes žijí v keňském regionu Loita.
Muzeum jako kompenzaci za předměty rodinám nabídlo po 49 krav, které mají v masajské společnosti velkou ekonomickou i symbolickou hodnotu. Stáda byla rodinám předána v rámci očistného obřadu, u kterého zaměstnanec muzea převedl dobytek přes blízkou řeku. Ten představuje symbolické vzájemné smíření potomků obětí britské kolonizace a muzea, rodiny ale očekávají další vyrovnání. Další osud sbírkových předmětů je pořád nejasný - muzeum nyní rokuje s rodinami o tom, jestli mohou být i dále vystaveny ve stálé expozici, nebo jestli mají potomkové původních vlastníků zájem na jejich návratu. Někteří zástupcové komunity a keňské vlády se domnívají, že vhodnou kompenzací by bylo poskytnutí univerzitních stipendií studentům z regionu, který je osídlen převážně příslušníky etnika Masajů.
Celý článek zde.
Zdroj: nation.africa