Publikováno: 23. 2. 2023

Nové zázemí restaurátorů Východočeského muzea

Restaurátoři a konzervátoři Východočeského muzea v Pardubicích se přestěhovali ze stísněných prostor hospodářských budov tamního zámku a nyní mají pracovní zázemí v depozitním areálu v Ohrazenicích.

@zamekpardubice.cz

Pardubický kraj učinil už před několika lety strategické rozhodnutí, že zázemí pro kulturní organizace sídlící v památkově chráněných budovách v centru Pardubic převede do bývalého školského areálu v Ohrazenicích. V minulých letech tady proto vyrostl zcela nový moderní depozitář Východočeského muzea s potřebnými parametry pro uložení sbírek,“ uvádí náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek. Podle jeho slov využívá budovy areálu nyní Krajská knihovna a Východočeské muzeum, které tu má mimo jiné právě restaurátorské dílny. Je tam i dostatečná prostorová rezerva na ukládání archeologických nálezů. Na nový archeologický depozitář se zatím nedostalo, ale je také v plánu.

Konzervátorské a restaurátorské oddělení čítá v současné době sedm pracovníků. „Specializují se podle jednotlivých materiálů, se kterými pracují – na keramiku, papír, textil, kůži, kovy a dřevo. Zcela nové je pracoviště konzervátorů a restaurátorů papíru, kde se soustředí především na preventivní konzervaci, zejména procesy čištění, konsolidace či doplňování ztrát papírové podložky. Restaurují se zde také podmalby na skle,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Nové dílny jsou dostatečně prostorné a disponují novým vybavením, které si objednávali nebo vyráběli sami konzervátoři na míru prostoru a pracovním potřebám. Depozitární areál v Ohrazenicích tvoří samotná nová budova depozitáře, která byla dokončena v roce 2019 a získala ocenění Stavba roku, dále tři menší původní objekty někdejšího internátu.

Zdroj: vcm.cz