Úvodní stránka / Aktuality / Nová expozice Muzea historie migrace v Paříži
Nová expozice Muzea historie migrace v Paříži
Nová stálá expozice představuje přehled dlouhé historie pohybu obyvatel z a do Francie od 17. století do současnosti.
Po více než tři roky dlouhé rekonstrukci se v červnu 2023 znovu otevřely hlavní výstavní prostory pařížského Muzea historie migrace (Musée de l'Histoire de l'Immigration). Nová stálá expozice má za cíl prezentovat nejnovější poznatky a pohledy na oblast migrace ve Francii a zároveň působit jako prostor pro vzdělávání v tématech moderních dějin a mezikulturního porozumění.
Zatím co původní expozice byla rozčleněna podle jednotlivých zemí původu nebo cílové destinace migrantů (podobně jako např. ve stálé expozici Muzea emigrace v polské Gdyni) a soustřeďovala se na 19. století, nový výstavní projekt je řazen chronologicky. Počátkem je rok 1685, kdy byl přijat Code Noir, dekret panovníka Ludvíka XIV. upravující podmínky otroctví ve všech regionech francouzské koloniální říše. Ten zakotvil dělení obyvatel kolonií na základě rasy a přikázal všem otrokům konvertovat na katolickou víru. Podle autorů výstavy právě obsah tohoto dekretu na následujících několik století určil směřování francouzské politiky vůči přistěhovalcům z kolonií a později zemí Třetího světa a celkově vůči lidem jiné než bíle barvy pleti a jiného náboženství než katolického, případně křesťanského. Nechybí ani sekce věnovaná současnosti, která dokumentuje migraci do Francie po událostech Arabského jara, uprchlickou krizi v letech 2015 a 2016, návrat francouzských občanů z Velké Británie po Brexitu, migrace související s aktuálním konfliktem na Ukrajině nebo výzvy, které představuje současná multikulturní společnost.
Expozice věnuje značnou pozornost tématům kolonialismu a otroctví, válečným konfliktům a jejich vlivu na pohyb obyvatel, ekonomickým a sociálním krizím, boji za lidská a občanská práva nebo střetu kultur. Vystaveno je přes 600 sbírkových předmětů, doplněných reprodukcemi dokumentů a archiválií, multimediálními prvky nebo portréty a příběhy individuálních migrantů, od dělníků po slavné fotbalisty. Krátké filmové ukázky poskytují náhled do zobrazování migrantů ve francouzské kinematografii 20. století. Zajímavým prvkem je místnost věnovaná hudebnímu dědictví migrantů, ve které si návštěvník může poslechnout samostatné nahrávky i seznamy skladeb související s tématy expozice. Výstava obsahuje také umělecké instalace, na kterých se podíleli například dva umělci alžírsko-francouzského původu Kader Attia a Zineb Sedira.
Expozice i další návštěvnické prostory muzea jsou plně bezbariérově, v rámci programové nabídky jsou na objednání k dispozici komentované prohlídky ve francouzském znakovém jazyce a senzorické prohlídky pro nevidomé a slabozraké účastníky.
Zdroj: rfi.fr; histoire-immigration.fr