Publikováno: 17. 7. 2023

Nejstarší dřevěná studna ve sbírkách VČM

Pět let po svém objevení doputovala do Východočeského muzea v Pardubicích 7000 let stará studna, kterou archeologové vykopali nedaleko Ostrova na Chrudimsku.

 

@vcm.cz

Nejslavnější nález záchranného archeologického výzkumu pod dálnicí D35 v Pardubickém kraji je mimořádný svým stářím – neolitická studna je nejstarší dendrochronologicky datovanou konstrukcí v Evropě a nejstarší objevenou dřevěnou studnou na území České republiky. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně později určili, že stromy na studnu byly pokáceny v letech 5259 až 5258 před naším letopočtem. Studna je ukázkou toho, že první zemědělci, kteří měli k dispozici pouze nástroje vyrobené z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva, dokázali precizně opracovat povrch pokácených kmenů. 

Objev neolitické studny se podařil v létě 2018 archeologům z Archeologického centra Olomouc. Mezi léty 2019–2022 provedli restaurátoři pomocí roztoku sacharózy konzervaci jednotlivých jejích dílů a letos doputovala do depozitáře krajského muzea, které ji plánuje příští rok na jaře představit veřejnosti.

Zdroj: vcm.cz