Úvodní stránka / Aktuality / Muzejní edukace / Dětská hřiště v galeriích
Dětská hřiště v galeriích
Interaktivním prostorům pro dospělé s dětmi v muzeích a galeriích se věnuje článek Silvie Šeborové v únorovém čísle Art&Antiques.
Jaká je historie muzejních a galerijních heren, kdo stojí za jejich koncepcí a realizací a jak se jejich pojetí vyvíjí?
Článek Silvie Šeborové, se zkušenostmi z lektorského oddělení Moravské galerie, se zaobírá vývojem fenoménu dětských zón v českých muzeích a galeriích a obecně rověž významem práce muzejních pedagogů.
Jako zlomový okamžik označuje autorka článku vytvoření herny, tzv. Rejdiště v kutnohorské jezuitské koleji, kam se po restaurování budovy přesunula Galerie středočeského kraje. Prostor výtvarně pojala Eva Koťátková, která zde navrhla také dětskou prolejzačku. O patro výše pak galerie svěřila jednu ze stěn odpočinkové zóny umělecké dvojici Jiří Franta a David Böhm, kteří zde formou nástěnných kreseb zpracovali časovou osu zobrazující různá období výtvarného umění.
Dále se Šeberová věnuje dětským prostorům např. v Galerii Rudolfinum, Pražákově paláci, Národní galerii či pražské Kunsthalle. Na závěr zmiňuje rovněž inspirativní příklady ze zahraničí, například amsterodamské Rijksmuseum, kde lze absolvovat prohlídku s (audio)průvodci v podobě „mluvících“ plyšových hraček, které začnou vyprávět příběh ve chvíli, kdy je dítě pohladí po hlavě.
Článek Dětská hřiště v galeriích přináší únorové číslo měsíčníku Art&Antiques.
Zdroj: artantiques.cz