Publikováno: 21. 6. 2022

Výstava v NTK se věnuje vývoji lidstva i jeho vztahu k životnímu prostředí

Putovní interaktivní výstava Goethe Institutu s názvem Univerzum-Člověk-Inteligence představuje německý výzkum v řadě oblastí souvisejících s člověkem a antropocénem.

Výstava v NTK se věnuje vývoji lidstva i jeho vztahu k životnímu prostředí

V Národní technické knihovně byla po zastávkách v Rusku, Litvě, Budapešti a Bratislavě 2. června otevřena putovní výstava Goethe Institutu s názvem Univerzum-Člověk-Inteligence. Výstava prezentuje německý výzkum, který má ambici vést k posunu v odhalení velkých záhad lidstva. Na výstavě tak návštěvníci najdou sekce umělé inteligence (technologie, využití nebo její etický aspekt), výzkumu lidského mozku, vlivu člověka na životní prostředí a dalších společensky relevantních témat z oblasti matematiky, informatiky, přírodovědy a techniky. 

„Výstava se skládá z pěti částí – Vesmír, Dějiny lidstva, Náš mozek, Život v antropocénu a Umělá inteligence. Každý modul využívá nějaký inscenační prvek, například monitor pro transformaci obličeje, vzduchový vak ukazující vzdálenosti ve vesmíru nebo možnost vyzkoušet si, jak hudba podněcuje naše emoce,“ komentuje Jana Klika z Goethe-Institutu. „Výstava formou obrázků, filmů a výzkumných projektů vypráví o velkých záhadách lidstva, o úspěších vědeckého myšlení a vybízí k úvahám o vědecky a společensky relevantních tématech,“ dodává Klika.

QR kódy odkazují na doplňkový materiál ve formě videí, obrazových galerií nebo podcastů.Tyto materiály jsou navíc dostupné i na webových stránkách výstavy. Pro školy jsou zde online výukové a metodické materiály ke stažení. Na objednání jsou k dispozici také interaktivní prohlídky pro školní třídy. Výstava je v českém a německém jazyce, určena je především cílové skupině mladých lidí. Výstava bude trvat do 10. července.

Webové stránky výstavy

Více informací na stránkách Goethe Institutu Praha nebo v článku zde.

Zdroj: goethe.de; protisedi.cz