Úvodní stránka / Aktuality / Muzea a životní prostředí / Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace
Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace
V září se v Praze uskutečnily dvě akce, které se soustředily na udržitelnost v kultuře – Art Book Fair Galerie hlavního města Prahy a konference Divadelního ústavu a Kanceláře Kreativní Evropy Střed zájmu – udržitelnost jako způsob existence.
Září v Praze přineslo zajímavé akce, které se zaměřily na téma udržitelného provozu a paměťovým institucím poskytlo tematický kontext i inspirativní příklady.
12. a 13. září proběhla v libeňském studiu Alta konference Střed zájmu – udržitelnost jako způsob existence. První den zazněly příspěvky zahraničních hostů Caitlin Southwick (Ki Culture, NL): Udržitelnost je normální a Bena Twista (Creative Carbon Scotland, UK: Pokud chce kultura a umění skutečně mluvit o změně klimatu, co bychom měli říkat a s kým bychom měli mluvit?, na které navázaly panelové diskuze vztahující téma na české poměry. Večer se během prezentací představí deset organizací s příklady dobré praxe. Druhý den nabídl tři praktické workshopy: Building Sustainable Futures, Greenfilming: Teorie v praxi a First Steps to a Sustainable Organisation.
Kolik stromů je třeba pokácet pro výrobu jedné knížky? A je digitální kniha ekologičtější než tištěná kopie? Třetí ročník Art Book Fair v Galerii hlavního města Prahy (GHMP), který proběhl na Zámku Troja 16. a 17. září, se zaměřil na udržitelnost v knižním průmyslu. Úvodní přednáška majitelky nakladatelství wo-men Barbory Baronové Udržitelnost, ekologie, etika se věnovala otázkám udržitelného fungování nakladatelství v současném světě etickou a zároveň ekologickou cestou – zahrnula různé intelektuální koncepty, praxe i otázky, které bychom si jako nakladatelky/nakladatelé i čtenářky/čtenáři měly/i začít klást.
Španělská teoretička a ředitelka institutu ekologického vydávání knih Laia Figueras Tortras poté představila chytrou eko-kalkulačku počítající uhlíkovou stopu při výrobě knih. Ve svém referátu zohlednila – v rámci počítaných modelů – nejenom španělské, ale i české kontexty knižní produkce. Eko-vizionářka Radka Hájková, spoluzakladatelka ekologického nakladatelství Walden Press a e-knihkupectví BioBooks.cz se zaměřuje na ekologické aspekty vydávání, distribuování a prodeje knih v Česku. V rámci své prezentace představila jednotlivé kroky, přístupy a strategie, které aplikují v jejich nakladatelství při knižní produkci. Následovala diskuze na téma možností vydávání knih v Česku ekologickou cestou.
Zdroj: ghmp.cz; idu.cz