Publikováno: 6. 5. 2022

Staré továrny jako svědci zanikající doby

Přeměna bývalých průmyslových budov v kulturní instituce i kavárny. Výzkumné centrum průmyslového dědictví zkoumá staré průmyslové stavby –⁠ pivovary, komíny, vápenky i trafostanice. 

@biobooks.cz

Galerie z městských jatek v Ostravě, MUSEum+ z pecí ostravských železáren, pražírna kávy přestavěná z nádražního baráku v Liberci nebo rozhledna ze staré vodárny v Kolíně. To jsou příklady toho, že staré továrny lze docela dobře přizpůsobit nové funkci. Úspěšné konverze sbírají ve Výzkumném centru průmyslového dědictví, jejichž nejnovější výsledky lze nyní najít v nové publikaci industriální situace / místo_tvar_program (Architektura konverzí).

Výzkumné centrum průmyslového dědictví bylo zřízeno na jaře 2002 při Českém vysokém učení technickém v Praze, od roku 2010 je pracovištěm Fakulty architektury ČVUT. Se systematickým mapováním průmyslového dědictví, památek techniky a průmyslu na území České republiky sleduje hlediska historie a teorie architektury, památkové péče a urbanismu, iniciuje alternativní projekty nového využití průmyslového dědictví.

Významným projektem výzkumného centra je registr průmyslového dědictví Industriální topografie, nabízející veškerou typologii průmyslových staveb na našem území od středověku po 90. léta 20. st. 

Rozhovor s Lukášem Beranem, Benjaminem Fragnerem a Janem Zikmundem z Výzkumného centra průmyslového dědictví: zde.

Dokumentární seriál ČT věnující se průmyslovým dějinám českých zemí počínaje manufakturami z 18. století až po robotizované továrny dneška: zde.

Zdroj: industrialnitopografie.cz; vcpd.cvut.cz; wave.rozhlas.cz; ceskatelevize.cz