Publikováno: 22. 2. 2022

Německý muzejní svaz představil projekt udržitelného rozvoje

Strategický plán Německého svazu muzejí se bude v příštích letech zaměřovat na šetrnější provoz muzejí ve vztahu k životnímu prostředí.

©museumsbund.de

Na konci loňského roku představil Německý svaz muzeí strategii pro rok 2022, kde na prvním místě je větší zapojení muzeí do řešení problémů ochrany životního prostředí a klimatu. Tato strategii reflektovala výzvu, která vzešla už květnu loňského roku ze setkání německé odborné veřejnosti s tehdejší německou ministryní kultury Monikou Grüttersovou. Tehdy došlo k obecné shodě, že se muzea, jako místa vzdělávání a setkávání, mají více zapojit do politiky udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Německý svaz muzeí proto vytvořil příslušnou pracovní skupinu, v jejímž čele v lednu tohoto roku stanula jako vedoucí expertka Sina Herrmannová. V březnu bude mít tato pracovní skupina první oficiální setkání, přičemž již nyní tvoří kontaktní místo pro německá muzea v otázkách udržitelnosti a ochrany klimatu.

S ohledem na strategický plán Německého svazu muzeí byly nyní představeny konkrétní fáze projektu klimatické akce, který má probíhat v letech 2022 až 2023:

První etapa: Do konce roku 2022 příslušná pracovní skupina vytvoří katalog opatření pro muzea. Ten by měl obsahovat praktická doporučení, jak mohou muzea uzpůsobit svou činnost potřebám ochrany klimatu a stát se více klimaticky neutrálními, aniž by došlo k zanedbávání základní úkolů muzeí. V rámci pracovní skupiny pro větší ochranu klimatu v muzeu budou kriticky diskutovány jednotlivé oblasti muzejní práce jako vystavování, konzervace, archivace a restaurování, přeprava sbírkových předmětů, cestování zaměstnanců a veřejnosti, jakož i technologická řešení budov, výstavba či rekonstrukce.

Za tímto účelem bude fungovat rovněž poradní skupina složená z muzejních odbornic a odborníků, jenž bude ověřovat, zda jsou výsledky proveditelné a platné. V současnosti je do této skupiny zvána široká muzejní veřejnost.

Druhá etapa: Ve druhém kroku by měl být vytvořen certifikační model založený na katalogu vyvinutých opatření, a to v úzké konzultaci i se sponzory muzeí na spolkové, zemské a místní úrovni. Muzeím by měla být nabídnuta řada rozšiřujících praktických pomůcek, které bude vyvíjet pracovní skupina v průběhu celého projektu. Nakonec v roce 2023 mají být představeny dlouhodobé perspektivy udržitelnosti a ochrany klimatu v muzeích – udržitelnost se totiž musí prosadit jako zastřešující průřezové téma pro muzea a být považována za samozřejmost v každé oblasti. Zaměření na ochranu klimatu je dobrý začátek.

Téma tzv. zelených muzeí a udržitelného rozvoje byl formulován rovněž v závěrečném bulletinu Německého svazu muzeí pro rok 2021, včetně výchozích tezí a doporučení pro zlepšení kompetencí personálu muzeí ve věci udržitelného rozvoje: bulletin-4-21

Na závěr lze ještě zmínit, že v březnu proběhne výroční konference Muzejního svazu Dolního Saska a Brém zaměřené na téma společenské relevance muzeí, kdy budou probírána témata digitalizace, dekolonizace, diverzity, a zejména právě  ochrana klimatu a udržitelnost. Německý svaz muzeí právě zde představí svůj projekt ochrany klimatu a udržitelnost v muzeích. 

Zdroj: museumsbund.de