Úvodní stránka / Aktuality / Muzea a životní prostředí / Nejudržitelnější muzea světa
Nejudržitelnější muzea světa
Která světová muzea jsou nejvíc ohleduplná k životnímu prostředí?
V posledních letech se otázky udržitelnosti, klimatických změn a vztahu k životnímu prostředí dostávají v nebývalé míře do povědomí veřejnosti, nevyjímaje i oblast kultury a muzejnictví. Světové muzea a galerie se snaží nejen vzdělávat své návštěvníky, ale aplikovat zásady udržitelnosti i do svého každodenního provozu.
Webový portál Blooloop přináší seznam 17 muzeí, které mohou být inspirací pro podobné snahy i v našem regionu.
1. The Smithsonian National Museum of the American Indian, Washington D.C., USA - Národní muzeum amerických Indiánů spolupracuje s kmeny původních obyvatel Severní Ameriky na ekologickém přístupu v souladu s jejich tradicemi a vztahem k přírodě. Provoz muzea, včetně samotné muzejní budovy, splňuje kritéria pro řadu ocenění environmentálních organizací.
2. Museo del Prado, Madrid, Španělsko - muzeum se zásadami udržitelnosti řídilo u přestavby své historické budovy z 18. století, později také ve všech výstavních prostorech nainstalovalo energeticky maximálně šetrný systém LED osvětlení. V současnosti se zapojuje do řady mezinárodních projektů na zvýšení povědomí o změnách klimatu.
3. Museu do Amanhã, Rio de Janeiro, Brazílie - brazilské Muzeum zítřka se environmentálním tématům nejen ve výstavách a expozicích věnuje již od svého otevření v roce 2015. Vysokou míru udržitelnosti provozu zabezpečují solární panely, klimatizace využívající nedaleký záliv nebo systém na zpracování dešťové vody.
4. Muzeum prehistorie Jeongok, Yeoncheon, Jižní Korea - muzeum, otevřeno v roce 2015 ve významné archeologické lokalitě, bylo navrženo nejen se záměrem co nejvyšší energetické efektivity, ale také s citlivým přístupem k okolní krajině.
Celý seznam v článku zde.
Zdroj: blooloop.com