Publikováno: 4. 4. 2022

Muzeum města Ústí nad Labem zachraňuje ohrožené koniklece

Přírodovědci z ústeckého muzea vyzývají k záchraně ohroženého druhu rostliny. Koniklec luční v posledních letech z Ústecka téměř vymizel, spásá jej přemnožená zvěř.

@muzeumusti.cz

Přírodovědci z Muzea Ústí nad Labem obchází okolí a na nalezené koniklece natahují klece z použitého pletiva. Ty mají zabránit úhynu vzácných rostlin – za ně může neopatrnost lidí a přemnožení danci a mufloni. „Daňci a mufloni velmi intenzivně spásají skalní stepi, degradují je, způsobují erozi půdy, okusují všechny rostliny. Loni ze všech vykvetl pouze jeden koniklec, protože byl schován pod trnkou,“ vysvětluje Václav Beran z muzea.

Muzeum vyzývá veřejnost, aby pomohla nalézt vzácné koniklece. Botanička Ladislava Filipová rostlinu popisuje následovně: „Koniklec je nepřehlédnutelný, zvlášť od března do května, kdy kvete. Květ visí dolů, čili jsou poniklé – odtud jméno poniklec, což je v češtině zkomoleno na koniklec. Květy mají nejčastěji tmavě až černě fialovou barvu a celá rostlina je pokryta bělavým ochlupením. Vydat se za ním musíme na osluněné suché stráně a skalní stepi.

Výsledkem výzvy by měla být i praktická pomoc: na některých lokalitách plánují muzejníci zlepšit podmínky pro růst konikleců např. vyřezáním náletových křovin či zakrytím trsů pletivem, které je má ochránit před okusem.

Zdroj: muzeummestausti.cz; ekolist.cz