Publikováno: 25. 3. 2022

Muzea vody a Světový den vody 2022

Tématem letošního světového dne, vycházejícího vždy na 22. březen, je podzemní voda. Důležitost vody pro živý organismus si uvědomují a reflektují (nejen) světová muzea sdružená v Global Network of Water Museums.

watermuseums.net

Muzea vody představují jedinečný repozitář různorodých forem lidského propojení s vodou a jejím přírodním i kulturním, hmotným i nehmotným dědictvím. Tato muzea vystavují a interpretují rozmanitost vodního dědictví a jeho hodnotu. Za tímto účelem vznikla Světová síť muzeí vody (Global Network of Water Museums) podporována Mezinárodním hydrologickým programem, která apeluje na lidi a instituce, aby následovali kroky v rámci Cílů udržitelného rozvoje vedoucí k obnovení udržitelného přístupu k nejvzácnější tekutině na Zemi. Muzea totiž mohou hrát zásadní roli v edukaci, ve zvyšování povědomí veřejnosti o důležitosti vody a nutnosti šetrného přístupu k ní. 

Vedle konferencí, webinářů a vzdělávacích aktivit pořádá Světová síť muzeí vody i světové dny vody. Téma toho letošního zní: Podzemní voda – zviditelnění neviditelné. Podzemní voda je voda nacházející se v podzemí ve zvodnělých vrstvách – geologických útvarech z hornin, písků a štěrků, které mohou zadržovat vodu. Ačkoli ji běžně nevidíme, její dopad je patrný všude. Téměř všechna tekutá sladká voda na světě je podzemní voda, jež dodává pitnou vodu do domácností, zemědělství, průmyslu a ekosystému. Na mnoha místech ji však lidská činnost nadměrně využívá a znečišťuje. S klimatickými změnami čelíme úbytku podzemní vody. Světový den vody tak upozorňuje na možné dopady a vybízí veřejnost k udržitelnému přístupu.

V České republice se v současné době nenachází muzeum, které by bylo součástí světové sítě. Na světový den vody se však nezapomíná ani u nás, upozorňují na něj jednotlivá muzea (např. Muzeum pražského vodárenstvíStará čistírna odpadních vod).

Zdroj: watermuseums.net