Úvodní stránka / Aktuality / Muzea a životní prostředí / Extrémní vedra a muzea
Extrémní vedra a muzea
Letošní vlna extrémních teplot zasáhla i světová muzea.
Letošní červenec láme teplotní rekordy nejen v České republice, ale také v regionech západní Evropy, jihozápadu a středu Spojených států amerických i Číny. Extrémní vedra mají nepříznivý vliv například na lidský organismus, dopravní infrastrukturu, zemědělství nebo bezpečnost vzhledem k vysokému riziku požárů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že muzea se vzhledem ke stálým teplotám, které jsou nezbytné pro konzervaci sbírkových předmětů, mohou těšit z vysoké návštěvnosti, ani ony neunikají negativním dopadům vysokých teplot.
V čínském městě Čchung-čching se následkům horky nevyhnulo teprve loni otevřené Muzeum kulturních předmětů Zakázaného města. Střecha na na jedné z osmi budov muzejního komplexu se doslova rozpustila, střešní tašky se sesunuly dolů a odkryly dehtovou izolaci. Budovy, postaveny na konci 19. století pro potřeby švédské obchodní společnosti Anderson & Co., jsou nyní všechny uzavřeny pro veřejnost a muzeum zatím nezveřejnilo odhad délky trvání oprav.
Ačkoliv evropským muzejním institucím se zatím podobné nákladné nepříjemnosti vyhýbají, Britské muzeum již oznámilo, že z důvodu počasí uzavře galerie na vyšších patrech veřejnosti. Zdůvodnilo to nutností zajistit bezpečnost a pohodlí návštěvníků i svých pracovníků. Kvůli tlaku odborů zkrátilo také své otevírací hodiny. Svá nejvyšší patra uzavřelo také další velké londýnské muzeum V&A. Podle britské Museums Association mohou teploty ve veřejnosti přístupných prostorech muzeí překročit až 35 stupňů. Vedra představují i problém v oblasti péče o sbírkové předměty - exponáty z vosku nebo obsahující lepidlo již mohou začít vykazovat poškození.
Londýnské Muzeum vody a páry přistoupilo k situaci trochu jinak - v době vysokých teplot umožňuje návštěvníkům volný vstup a pitnou vodu zdarma.
Více v článcích na Artnet News, ARTnews a stránce Museums Association.