Publikováno: 22. 7. 2022

Ekologické aktivity Manchester Museum

Inspirujte se u aktivit vaší organizace, zaměřených na životní prostředí, u jednoho z nejudržitelnějších britských muzeí.

Ekologické aktivity Manchester Museum

Manchester Museum, největší britské univerzitní muzeum, je od srpna 2021 uzavřeno veřejnosti z důvodu probíhající rekonstrukce. Do opětovného otevření, které je plánováno ns rok 2023, se muzeum věnuje projektům ve virtuálním prostoru nebo spolupráci s dalšími britskými kulturními institucemi. Jednou z oblastí, ve které je muzeum velmi aktivní, je udržitelnost, ekologie a edukace široké veřejnosti a sektoru kultury v tématu ochrany životního prostředí.

V lednu letošního roku vydalo muzeum ve spolupráci s Manchesterskou univerzitou a organizací Museum Development North West metodiku Carbon Literacy (Uhlíková gramotnost), určenou pro muzea a kulturní instituce. Metodika přináší návody na dosažení co možná nejnižší uhlíkové stopy v každodenním provozu instituce, vzdělávání zaměstnanců v oblasti udržitelnosti a také možnosti a efektivní metody muzejní edukace. Metodika, první svého druhu, je dostupná na webových stránkách Carbon Literacy Project.

Nový projekt Grey on Green má za cíl zdůraznit přínos starších lidí k udržitelnému světu. Osloveni lidi v seniorském věku se podělí o své tipy a návody na udržitelný životní styl a budou diskutovat o svých zkušenostech a pozorováních klimatické a ekologické krize. Starší lidé si často osvojují udržitelnější návyky, jako je nakupování z lokálních zdrojů, méně plýtvání a konzumace sezónních potravin. To jsou některé ze způsobů, jak zajistit, aby byl náš dopad na životní prostředí omezen na minimum. Během tohoto celoročního projektu se uskuteční řada akcí a aktivit a vznikne publikace Grey on Green plná rad a tipů.

Muzeum vydalo také volně přístupnou příručku Student Guide to the Climate Crisis. Příručka z autorského pera dvou studentek Manchesterské univerzity je určena studentům středních a vysokých škol a přehledně a srozumitelně představuje fakta o klimatické krizi i možnosti, jak se mladí lidé mohou zapojit do aktivit a akcí pro klima.

Na biodiverzitu děšťových a neotropických pralesů má upozornit projekt Cucusonic. Hudební album představuje posluchačům zvuky neotropických lokalit v Kolumbii a příběhy domorodých komunit. Nahrávky byly vyhotověny během terénního výzkumu týmu vědců z Manchesterské univerzity. Album byl uveden do prodeje v říjnu 2021 v souvislosti s konáním Konference OSN o změně klimatu COP 26. Nejedná se ovšem o jediný hudební projekt muzea s environmentální tematikou. V roce 2020 vznikla nahrávka Wild Chorus, která poukazuje na ztišení a uklidnění světa během prvního pandemického lockdownu. Jedenáctiminutová hudební a poetická kompozice Planet People Power, kterou v roce 2021 připravili na objednávku muzea umělci Farah Ahmad Khan a Balraj Singh, se zas dotýká témat intersekcionálního environmentalismu a vztahu komunit původních obyvatel globálního Jihu a jejich diaspor a životního prostředí.

Zajímavým interaktivním projektem je Letters to Insects. Projekt je založen na skutečnosti, že více než 32 tisíc druhů hmyzu (kolem 27 % aktuálně známých druhů) je v současnosti v přímém ohrožení vyhynutí. Děti i dospělí jsou v rámci projektu vyzvání k napsání dopisu adresovanému hmyzu nebo konkrétnímu druhu. Aktivita byla původně součástí výstavy Beauty and the Beasts, po uzavření muzea se přesunula do virtuálního prostoru a dopis může elektronicky odeslat každý.

Další virtuální i fyzické aktivity Manchester Museum v environmentální oblasti najdete zde.

Zdroj: mmfromhome.com