Publikováno: 20. 5. 2022

Zahájení festivalu muzejních nocí 2022

V muzeích a galeriích se uskuteční již 18. ročník Festivalu muzejních nocí, a to od 20. května do 11. června. Letos se přihlásilo rekordních 601 institucí ze 178 měst!

@propamatky.info

Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května. Jeho smyslem je spojit původně solitérní akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku Muzejních nocí. Úspěch celé akce je mimořádný a každý rok se k ní připojuje stále více měst a institucí. Svým kulturním významem a rozsahem nemá v Evropě obdoby.

Ve spolupráci s muzejními institucemi se této přehlídky účastní například knihovny, památkové nebo církevní objekty, divadla či kulturní domy. Ačkoli je termín konání přesně stanoven, některá muzea a galerie se k festivalu připojí i po jeho oficiálním ukončení. Přestože má každá organizace na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradiční bezplatný vstup, případně vstupné dobrovolné.

Fenomén Muzejních nocí patří k atraktivním prezentacím kulturního dědictví. V Česku se iniciativy uspořádat Noc muzeí po vzoru evropských měst ujalo v roce 2004 Národní muzeum, kdy zorganizovalo první Pražskou muzejní noc. Díky zájmu dalších sbírkotvorných institucí a nečekanému ohlasu u návštěvníků vznikl poté celorepublikový Festival muzejních nocí.

Přehled institucí a jejich muzejních nocí v 18. ročníku Festivalu muzejních nocí: zde

Zdroj: propamatky.cz; cz-museums.cz