Publikováno: 22. 11. 2021

Mezinárodní rada muzeí ICOM slaví 75. výročí

Organizace má dnes téměř 45 000 členů ze 138 zemí světa a příští generální konference ICOM se bude konat v roce 2022 v Praze.

@ICOM

Mezinárodní rada muzeí ICOM oslavila v listopadu 75 let od svého založení. Jedním ze čtrnácti zakladatelů ICOM byl také Josef Cibulka, historik umění a archeolog, vysokoškolský pedagog, římskokatolický kněz a od roku 1938 vedoucí Státní sbírky starého umění, budoucí Národní galerie v Praze. Mezi válkami se aktivně zapojoval do činnosti mezinárodních organizací a na tyto aktivity navázal hned po válce. Když roce 1946 zastupoval Československo na druhém valném shromáždění UNESCO, založili spolu s kolegy z dalších 13 zemí (Austrálie, Belgie, Brazílie, Dánsko, Francie, Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Velké Británie a USA) Mezinárodní radu muzeí ICOM.

Jednání probíhala 16.–20. listopadu 1946 v Muzeu Louvre. V této době volání po pacifismu a jednotě stálo u zrodu mnoha mezinárodních organizací s cílem vybudovat trvalý mír po druhé světové válce. Chauncey J. Hamlin, tehdejší předseda správní rady Buffalo Museum of Science (USA), si představoval organizaci muzeí, která by se věnovala podpoře mezinárodní spolupráce. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) nabídla, že bude ICOM hostit v prostorech svého pařížského ústředí na Avenue Kléber a učinila z něj jednu z prvních mimovládních organizací, se kterou navázala formální spojení. O rok později, 8. listopadu 1947, ICOM pořádal svou první generální konferenci v Mexico City.

Organizace má dnes téměř 45 000 členů ze 138 zemí světa a příští generální konference ICOM se bude konat v roce 2022 v Praze.

Zdroj: icom-czech.mini.icom.museum/nebeske-vyroci-mezinarodni-rady-muzei-icom/; icom.museum/en/news/join-us-to-celebrate-the-75th-anniversary-of-icom/