Publikováno: 30. 1. 2025

Krádež rumunských předmětů v nizozemském muzeu

O víkendu byly z výstavy v nizozemském Assenu ukradeny čtyři zlaté historické artefakty zapůjčené z rumunského muzea.

Krádež rumunských předmětů v nizozemském muzeu

V Rumunsku vyvovala velký rozruch kráděž zapůjčených artefaktů v nizozemském Drents Museu. Trojice zlodějů odtud odcizila vzácné předměty ze zlata, které mají pro Rumunsko velký kulturní význam. K vidění byly na výstavě o starověké Dácii, která měla končit o den později, spolu s dalšími pěti sty exponáty dokládajícími rumunskou historii. Kurátoři shromáždili zápůjčky z více rumunských institucí, všechny ukradené artefakty ale pochází pouze z jedné – Národního historického muzea v Bukurešti.

Podle rumunského historika Livia Zgarciua se jedná o mimořádně důležité předměty kulturního dědictví země, jejichž cena je nevyčíslitelná. Nejvzácnějším ukradeným artefaktem, který byl ústředním exponátem výstavy, je zlatá zdobená přilba Cotsofenešti. Pochází z doby kolem roku 450 před Kristem a je považována za rumunský národní poklad. Nosila se při slavnostních příležitostech. Zdobení, zachycující fantastická zvířata i sfingu, vypráví příběhy z mytologie Getů, kteří ve starověku obývali území na jihu dolního Dunaje. Spolu s přilbou zmizely i tři královské náramky zhruba z roku 50 před našim letopočtem. Pocházejí z dob starověké Dácie (převážná část dnešního Rumunska).

V přímé návaznosti na událost dostal okamžitou výpověď ředitel bukurešťského muzea Ernest Oberländer-Tarnoveanu kvůli tomu, že artefakty obrovské kulturní hodnoty do jiné země zapůjčil. Na rumunské politcké scéně se tak rozhořela debata, zda vůbec takové předměty do zahraničí vyvážet a jestli bude Rumunsko požadovat po Nizozemsku úhradu škody.

Předpokládá se, že ukradené předměty mohou skončit v tajné soukromé sbírce, nebo budou roztaveny pro drahý kov. Vzhledem k tomu, že je odcizená zlatá přilba natolik specifickým předmětem, neočekává se, že by se ocitla na černém trhu.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz