Publikováno: 30. 5. 2022

Galerie dává prostor umělcům, kteří nemohou vystavovat ve své zemi

Pražská galerie Artivist Lab se věnuje politickému umění, artivismu a médiím, ale též aktuálním společenským otázkám.

Galerie dává prostor umělcům, kteří nemohou vystavovat ve své zemi

Galerie politického umění Artivist_Lab sídlí v prostorech Kampusu Hybernská, který spravuje Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Věnuje se politickému umění, artivismu (prosazovat politické agendy pomocí umění) a médiím, ale též aktuálním společenským otázkám. Prezentuje umělce, kteří kvůli svým aktivitám mají ve svých domovských zemích problémy vystavovat (Artist in Need). Galerii založila v roce 2018 Tamara Moyzes, izraelsko-slovenská politická umělkyně, v rámci svých PhD. studií na AVU. 

Artivist Lab je první galerií tohoto druhu v Česku. Podporuje spolupráci umělců a kurátorů s neziskovými organizacemi. Galerie spolupracovala s Akademickým centrem Borise Němcova pro výzkum Ruska i s Herzlovým centrem izraelských studií. Hlavní myšlenkou galerie je propojovat mezioborově aktivní lidi a pořádat konají výstavy, diskuze, workshopy a přednášky, na nichž by se měli při každé výstavě setkat v interakci akademici, filozofové, sociologové, novináři, výtvarníci a aktivisti.

V galerii aktuálně probíhá výstava Group Practices polské vizuální umělkyně a aktivistky Liliany Zeic. Projekt zahájený v roce 2019 obsahuje sérii rozhovorů a fotoportrétů skupin feministických aktivistek působících v různých polských městech, které jsou spojeny s Black protest nebo Women’s Strikes – celonárodním hnutím reagujícím na pokusy omezit zákon o potratech v Polsku. U příležitosti výstavy v Praze je cyklus doplněn o práci pražského kolektivu Ciocia Czesia, který byl k projektu přizván. Ciocia Czesia, která vznikla na podzim roku 2020 během velkých pro-choice protestů v Polsku pod hlavičkou Ogólnopolski Strajk Kobiet (Celopolská stávka žen), poskytuje pomoc polským občanům s přístupem k legálním a bezpečným potratům v České republice. Po dobu trvání výstavy funguje Artivist Lab i jako dočasné fyzické sídlo této organizace.

Výstava Group Practices je instalována do 30. května 2022. Od 2. června ji bude následovat výstavní projekt Věšák na vzpomínky, který představí práce studentů Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ze semináře Kontexty umění pod vedením Venduly Fremlové a Michala Sedláka. Výstava představuje současné uvažování mladých lidí vztahující se dualitě reálného a virtuálního světa a k související potřebě sebeprezentace.

Více informací na oficiálním webu galerie nebo na jejím facebookovém profilu.

Zdroj: artivistlab.info, facebook.com/HateFreeCulture