Publikováno: 2. 5. 2023

Židovské muzeum v Praze vydalo první sérii NFT ze svých sbírek

Židovské muzeum v Praze vydalo jako jedno z prvních českých muzeí vlastní sérii NFT.

@jewishmuseum.cz

Exkluzivní výběr je složen z osmi unikátů, které pro účely zvláštní emise vybrali kurátoři muzea v loňském roce, krátce před zahájením 26. generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze. Limitovaná emise byla vydána v rámci partnerství, jež Židovské muzeum v Praze uzavřelo se švýcarskou společností. Ta během konference zajistila subskripce bezplatného vlastnictví vybraného NFT mezi 228 příjemci z celkem 69 zemí na všech pěti kontinentech. Jsou mezi nimi jak ti, kdo již s NFT nějakou zkušenost mají, tak ti, kdo do nového světa sběratelství nemateriálních autentických děl teprve pronikají.

NFT nebo-li „non-fungible token”

„Token” označující „známku” či „žeton” je unikátní kód, jehož hlavním rysem je prokazatelná jedinečnost a autenticita ve smyslu nezaměnitelnosti. V případě uměleckých děl a artefaktů, ať již původních digitálních kreací nebo digitalizovaných originálů vytvořených klasickými výtvarnými a řemeslnými technikami, si lze NFT představit nejlépe jako digitální klon, který je buď zcela unikátní solitér nebo součást limitované edice, přičemž každý „klon” (speciálně vygenerovaný kód) je dohledatelný v tzv. blockchainu (druh distribuované a většinou decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující řetězec chronologických záznamů, jež jsou ověřeny prostřednictvím P2P uzlů na základě předem stanovených pravidel. Datové stopy záznamů jsou v této databázi, která je současně páteří kryptoměn jako jsou například Bitcoin, Ethereum ad., uloženy navždy a jsou veřejně přístupné. NFT je v těchto registrech možné dohledat podle identifikace tokenu (unikátní identifikační číslo) a ověřit jeho propojení na existující originál, což je jednoznačným potvrzením autenticity.

První série NFT ze sbírek Židovského muzea: zde

Zdroj: jewishmuseum.cz