Úvodní stránka / Aktuality / Digitální technologie / Výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně přenese návštěvníky do historie
Výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně přenese návštěvníky do historie
Výstava prezentuje slovo virtuální ve dvou rovinách – upozorňuje na vizuálně přitažlivý formát a zároveň odkazuje na význam moderních technologií pro současnou archeologii.
Animace šperků, 3D virtuální modely dávno zaniklých budov i rekonstrukce, jak asi mohlo vypadat hradiště Valy u Mikulčic před více než tisíci lety. Výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně prezentuje slovo virtuální ve dvou rovinách – upozorňuje na vizuálně přitažlivý formát a zároveň odkazuje na význam moderních technologií pro současnou archeologii. Návštěvníci tak mohou vidět výsledky rozsáhlého více než sedmdesátiletého výzkumu, který v lokalitě provádí brněnský Archeologický ústav AV ČR.
Mezi technologiemi, které využívají archeologové a které jsou ředstaveny na výstavě, patří například 3D modelování na základě vícesnímkové fotogrammetrie. Jedná se o metodu, jež propojuje stovky snímků jednoho objektu, artefaktu či situace z různých úhlů a skládá prostorový model. Metoda umožňuje trvalé uchování přesných dat, která se dále mohou použít ve vědě i při popularizaci. Jejím výsledkem jsou věrné virtuální kopie, jež poslouží v dalším průzkumu nálezů, jako nástroj dokumentace a památkové ochrany i k prezentaci směrem k veřejnosti.
Ústředním předmětem výstavy je zlatý dvouplášťový gombík – ozdoba typická pro Velkou Moravu v 9. a 10. století. Na artefaktu autoři výstavy ukázali technické možnosti 3D modelování. Návštěvníci si jej mohou detailně prohlédnout ve dvou typech projekcí – velkoplošné nástěnné a holografické, která promítá objekt do prostoru. Zároveň je ve vitríně vystavená jeho kopie v měřítku 1:1, řemeslné zpracování pak vynikne na desetinásobně zvětšené kopii.
K výstavě je k dispozici také volně dostupný katalog. Ten obsahuje QR kódy, které zobrazí animace objektů a artefaktů na mobilních telefonech.
Výstavu Velkomoravské Mikulčice virtuálně mohou zájemci navštívit v Galerii Věda a umění na Národní třídě v Praze do 9. června 2023.
Více informací zde.
Zdroj: avcr.cz