Publikováno: 31. 1. 2022

Skryté příběhy holocaustu

Židovské muzeum v Manchesteru spustilo roční projekt za účelem rozšířit více povědomí o holocaustu mezi mladými lidmi.

©museumsassociation.org

Muzeum na projektu spolupracuje s manchesterským umělcem, spisovatelem a divadelním režisérem Becky Prestwiche. Jeho cílem je rovněž společná příprava zaangažovaných mladých lidí na akci k Mezinárodní dny památky obětí holocaustu pro příští rok. Projekt byl zahájen promítáním krátkého filmu kombinujícího různé předměty z muzejních sbírek, jako fotografie, poezie, drobné osobní věci, např. medvídek Lea Marcuse, jehož syn, kterému kdysi patřil, zemřel během holocaustu.

Na projektu se podílí britský Národní loterijní fond kulturního dědictví v rámci programu Druhá světová válka & holocaust Imperiálního válečného muzea. Tento program zpracovává po celé Velké Británii méně známé příběhy z druhé světové války a holocaustu.

Významnou roli hrají rovněž digitální koncepce obsahu projektu, předně aby se opět zvýšila přístupnost muzea vůči mladým lidem. Na rozdíl od seminářů v rámci škol či klasických návštěv muzeí, tento projekt nabízí mladým lidem mnohem komplexnější zapojení do problematiky dědictví holocaustu a nyní také podíl na spolupřípravě veřejné události. 

Židovské muzeum v Manchesteru vzniklo v roce 1984 v komplexu bývalé Španělské a Portugalské synagogy v části Cheetham Hillu. Od července loňského roku má muzeum nově rekonstruovanou budovu, která nabízí větší a modernější prostory při zachování původních dekorací.

Více o projektu, jakož i další informace o muzeu a jeho aktivitách, naleznete zde: Holocaust Memorial Day project.

Zdroj: museumsassociation.org