Publikováno: 1. 6. 2022

Nová imersivní výstava v Národním muzeu Liverpool

Národní muzeum Liverpool (NML) připravuje ve spolupráci s oceněným umělcem Wolfgangem Buttressem novou imersivní výstavu Včely: příběh o přežití.

@liverpoolmuseums.org.uk

Národní muzeum Liverpool v současnosti pracuje na velkém projektu využívající imersivní technologie, který má být uveden v roce 2023. Upoutávka na výstavu přibližuje spektrum zážitků, na které se budou moci těšit návštěvníci nejen z Británie – od roku 2024 tvůrci výstavu nabídnou k zapůjčení do dalších zemí.

Výstavní projekt Včely: příběh o přežití (Bees: a story of survival) propojuje umění a vědu. Interaktivní výstava věnovaná životu včel bude propojena s jejich živým krmením v úlech a hnízdech. Hlavním cílem výstavy je ukázat, jak důležití jsou tito pravěcí opylovači pro naši planetu. Návštěvníci se vydají na zážitkovou cestu, při které jim nejmodernější digitální technologie umožní vidět, slyšet a cítit se jako včela. Uspořádání a struktura samotné výstavy bude tvořena pomocí algoritmů replikujících plástvové struktury, které včely vytvářejí ve svých úlech a hnízdech.

Tematicky je výstava členěná do šesti částí:

1. Včela – bohatá škála interaktivních exponátů předvádějících anatomii včely
  2. Včely a Květiny – rozlehlá zážitková divoká louka, na které mohou návštěvníci obdivovat barvy, rozmanitost a potravu, které včely přinášejí
  3. Svět včel – zkoumání rozmanitosti divokých včel a hierarchie společenských včel, včetně tajemství jejich zraku, čichu, letu, chování a interakcí
  4. Kolonie – digitální prostředí zvuku návštěvníkům připomene společnou odpovědnost vůči sobě navzájem i planetě
  5. Svět bez včel – zkoumání dystopické budoucnosti bez včel, prázdnoty, která zbyla z toho, co kdysi bylo
  6. Dej včele šanci – akční zóna, která návštěvníky ponoří do problematiky související s úbytkem včelích populací a představí způsoby individuální a kolektivní pomoci

Poselství výstavy zní, že budoucnost je v našich rukou, a přijmeme-li nyní náležitá opatření, můžeme ovlivnit společnou budoucnost včel i lidí.

Zdroj: liverpoolmuseums.org.uk; blooloop.com