Úvodní stránka / Aktuality / Co se stalo s restitucemi koloniálních artefaktů?
Co se stalo s restitucemi koloniálních artefaktů?
Po velkých slibech o plnění dekolonizačních závazků a navracení předmětů přichází fáze zhodnocení. O tom, co se za posledních pět let podařilo realizovat a co zůstalo ve fázi planých slibů, píše pro Artlak Anna Remešová.

Kromě reflexe výuky dějepisu a podpory mezinárodních spoluprací, skrze které by bylo možné distribuovat finanční prostředky na výzkum v zemích dříve kolonizovaných, dostává už několik let svůj prostor také otázka kulturní reprezentace a přítomnost uloupených artefaktů v evropských etnografických, historických a přírodovědných muzeích.
Na diskurzivní rovině se odehrálo mnoho změn, vznikl nespočet výstavních projektů, vzdělávacích programů a meziinstitucionálních výměn. Východoevropská i západoevropská muzea se opravdu v různé míře pustila do své vlastní institucionální kritiky, dobrým příkladem může být i největší české etnografické muzeum – Náprstkovo muzeum v Praze – s nedávnou výstavou o Emilu Holubovi nebo česká reprezentace na Bienále v Benátkách. Nyní je na místě ptát se, zda opravdu došlo k nápravě krádeže kulturního dědictví během koloniální éry. Byly předměty, o nichž se mluvilo v roce 2017 a 2018, navráceny do zemí svého původu? A především: byly přijaty slíbené zákony o restitucích ve Francii a Rakousku, které patřily mezi vzory v otázce této legislativy?
Článek Co se stalo s restitucemi koloniálních artefaktů?
Zdroj: artalk.cz