Úvodní stránka / Aktuality / Česká muzea si připomínají výročí začátku války na Ukrajině
Česká muzea si připomínají výročí začátku války na Ukrajině
Řada českých muzeí a kulturních institucí si speciálními programy připomene rok od útoku na Ukrajinu.
Dne 24. února uplyne přesně rok od útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Od té doby se řada českých muzeí, galerií a kulturních institucí zapojuje do pomoci ukrajinským uprchlíkům, sbírkovým institucím a dalším. Pro lidi, kteří přijeli do ČR v důsledku konfliktu, nabízejí volný vstup, speciální programy v ukrajinském jazyce, program pro ukrajinské děti, kurzy českého jazyka nebo spolupráci formou zaměstnání nebo honorované spolupráce. Nechybí ani benefiční sbírky nebo zabezpečení péče o sbírky ohrožených archivů a muzeí. Několik českých institucí si první výročí začátku pořád přetrvávajícího konfliktu připomene speciálním tematickým programem.
Galerie hlavního města Prahy pořádá celodenní program pro veřejnost Světlo za Ukrajinu, který bude realizován interními i externími edukátory GHMP a spolupracujícími lektory z Ukrajiny v objektech GHMP i ve veřejném prostoru. V rámci akce se budou konat například prezentace edukačních aktivit pro ukrajinské uprchlíky, charitativní jarmark, čtení z dětské knihy o slovanské mytologii s ukrajinskou spisovatelkou nebo několik workshopů. Ve výstavách a expozicích proběhnou komentované prohlídky, ve veřejném prostoru se budou konat performance nebo dočasné instalace uměleckých děl. Celý program akce je k dispozici zde (ke stažení v českém i ukrajinském jazyce)
Centrum současného umění DOX připravilo na neděli 26. února čtení z nejsoučasnější ukrajinské literatury Abeceda války: Pocta umělcům bojujícím na Ukrajině. Čtení autorů Serhij Žadan, Ostap Slyvynskyj, Daryna Hladun, Jaryna Čornohuz a dalších proběhne v češtině a ukrajinštině v prostorech aktuálně probíhající výstavy Bolest těch druhých. Vstup na akci je zdarma. Více informací zde.
Muzeum literatury - Památník národního písemnictví ve čtvrtek 23. února zve na program Soudobá ukrajinská literatura. Dvojice překladatelů z ukrajinštiny představí návštěvníkům knihy významných ukrajinských spisovatelů Jurije Andruchovyče, Serhije Žadana a Ljuby Jakymčuk ve svých autorských překladech. Pásmo tvoří texty, které se dotýkají neuralgických bodů dnešní Ukrajiny, její společnosti, válečných traumat a vztahů s agresivním a rozpínavým sousedem. Více o akci zde.
V chebské Galerii 4 probíhá od 17. února výstava současné ukrajinské válečné fotografie Bojují i za nás. Kurátorský výběr z více než několika tisíců fotografií od 15 ukrajinských fotografů a fotografek se zaměřuje nejen na plastické zachycení vývoje konfliktu, zejména jeho počátku, ale především na několik klíčových témat - život ve válce, situace uprchlíků, boj za svobodu, následky války a konečně naděje, která je trvale přítomná i v těch nejtěžších okamžicích. Více o výstavě zde.
Památník Zámeček Pardubice ve spolupráci s Institutem Paměti národa Pardubice připravil na úterý 28. února promítání filmu Osmý den války (2022) a následnou debatu s režisérkou a scénáristkou Oksanou Moiseniuk. Dokument skrz osm dějových linek a osm postav mapuje situace, do kterých se v podmínkách novodobé války dostali ukrajinští a čeští občané. Promítání filmu chce připomenout rok od začátku stále probíhající ruské invaze na Ukrajinu a fakt, že konec 2. světové války neznamenal konec válečných konfliktů. Více informací zde.
Zdroj: ghmp.cz; dox.cz; pamatniknarodnihopisemnictvi.cz