AKCE: 12.11.2013, 0:00

Muzeum a změna IV. / The Museum and Change IV.

Veškeré informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách AMG pod záložkou Muzeum a změna, kde bude umístěn také elektronický přihlašovací formulář.
Muzeum a změna IV. / The Museum and Change IV.
Datum konání: 12.11.2013, 0:00
Místo konání: Praha, Nová budova Národního muzea

Na podzim letošního roku připravuje Asociace muzeí a  galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Národním muzeem, Českým výborem ICOMMasarykovou univerzitou – Mendelovým muzeem v pořadí již čtvrtou mezinárodní konferenci nazvanou Muzeum a změna IV / The Museum and Change IV.

PROGRAM KONFERENCE MUZEUM A ZMĚNA IV.

Tisková zpráva ke konferenci Muzeum a změna IV.

Přihláška I. cirkulář Microsoft Office Excel (220 kB)

Pozvánka Dokument Word (227 kB)

Přihláška ubytování Dokument Word (55 kB)

Předešlé ročníky, uskutečněné v letech 2002, 2005 a 2009, se snažily odpovědět na řadu otázek z činnosti muzeí a jejich každodenní praxe:

  • Jak se změnily organizační podmínky, sbírkotvorná činnost a přístup muzeí ke svým návštěvníkům?
  • Jak nově vychovávat nastupující generaci muzejních pracovníků?
  • Jak se do činnosti muzeí mohou zapojit dobrovolníci?
  • Jak profesní organizace ovlivňují chod muzejnictví?
  • Jaká je role muzeí v  moderní společnosti?

Čtvrtou konferencí naváže na témata předešlých jednání. Zaměří se na to, co se v prostoru muzejních institucí za více než tři roky změnilo, co se v nich aktuálně odehrává. Ústředním tématem setkání bude problematika dokumentace současnosti, a to ve všech oblastech a aspektech muzejní práce.

Konference Muzeum a změna IV. / The Museum and Change IV. je příležitostí k setkání muzejních pracovníků, pedagogů, studentů, zástupců zřizovatelů muzeí a galerií atd. Záměrem organizátorů je, aby se setkávání Muzeum a změna stala pravidelnými meetingy nad aktuálními tématy souvisejícími s muzei, jejich návštěvníky a každodenní praxí. Cílem setkání by měla být:

  • možnost konfrontovat názory na fungování muzejní komunity
  • představit nové trendy vývoje oboru muzejnictví v Evropě i v zámoří
  • poskytnout prostor pro mezinárodní diskusi nad dalším rozvojem a směřováním muzeí
  • sdílet zkušenosti a vzájemně se inspirovat
  • reagovat nejen na hlavní téma konference – dokumentaci současnosti.

 Konference bude rozdělena do pěti tematických bloků:

I. Dokumentace současnosti – úvod do problematiky

  • Co je muzealizace současnosti? Je muzejním institucím zcela jasné teoretické či terminologické vymezení tohoto tématu? Jak je možné dokumentovat současnost? Jaké používat metody práce? Jaká bude úloha muzeí v  globalizovaném světě ve vztahu k dokumentování naší přítomnosti? Je rozdíl v přístupu k této problematice v evropských zemích či zámoří a u nás? Jaká je perspektiva vlastivědných muzeí a  změní se jejich poslání či fungování v soudobé společnosti? Je to dokumentace velkých dějin nebo každodennosti?

 II. Za zdmi muzeí

  • Jaká kritéria zvolit při akviziční činnosti? Doplňují muzea sbírkové fondy předměty z naší současnosti, a jaký klíč používají při jejich výběru? Jak se vyhnout možné unifikaci sbírek jednotlivých muzeí? Kolik a čeho se vlastně sbírá? Jak pečovat o sbírkové předměty současnosti? Jak řešit otázku jejich uložení např. z hlediska stálosti použitých materiálů? Jak přistupují k akvizicím ze současnosti kurátoři přírodovědných a humanitních odvětví? Je třeba definovat SAMDOK i v českém prostředí či standardy muzejní práce ve vztahu k dokumentování současnosti?

 III. Místa vzdělávání a potěšení

  • Edukační činnost muzeí jako důležitá podpora a součást vzdělávání? Jaký prostor mají programy muzejních institucí ve výuce moderních dějin? Využití muzeí pro vzdělávání pedagogů. Přinesla reforma školství v České republice nové možnosti pro spolupráci muzeí a škol? Vznikají nové projekty zaměřené na dějiny 20. století, resp. zprostředkování událostí po roce 1989? Jak reagují muzea na demografické změny společnosti? Nové nabídky specifickým skupinám návštěvníků – programy pro rodiny s dětmi, seniory, handicapované, menšiny…

 IV. Když rozpočty nestačí

  • Muzeum – kolik to stojí? Muzea a financování kultury v  období ekonomické krize? Změnila se akviziční činnost muzeí – přibylo více darů, mecenášů, sponzorů? Kolik předmětů je získáváno sběrem, kolik dary, jaké množství předmětů bylo zakoupeno? Jak pěstovat filantropii v muzejnictví? Jak pečovat o své donátory? Využívají již muzea více dobrovolnické práce? Management pro 21. století z pohledu muzejnictví; rozvoj kulturních zdrojů a kapitálu; význam kultury pro ekonomiku; kultura jako konkurenční výhoda.

 V. Prezentujme a interpretujme

  • Jaké jsou nové možnosti interpretace kulturního dědictví? Jak využívat informační technologie k prezentaci muzejních sbírek současnosti? Digitalizovaný záznam versus reálný sbírkový předmět? Jakým směrem se ubírá práce muzea s návštěvníkem? Virtuální realita a změny ve způsobu vnímání z pohledu současné populace. Moderní formy výstavní prezentace, muzejní výstavnictví budoucnosti a využívání moderních technologií. Význam osobního kontaktu, komunikace muzea a působení muzea na veřejnost.

 Zdroj: "Anna Komárková" <amg@cz-museums.cz>