AKCE: 14. 8. 2022

Den židovských památek 2022

14. srpna 2022 se uskuteční pátý ročník Dne židovských památek. Cílem akce je široké veřejnosti zpřístupnit a ukázat rekonstruované židovské památky, především synagogy a hřbitovy.

@sites.google.com
Datum konání: 14. 8. 2022
Místo konání: Česká republika

Pátý ročník Dne židovských památek v ČR se uskuteční v neděli 14. srpna 2022 s výjimkou Roudnice nad Labem, kde Den židovských památek proběhne již s týdenním předstihem v neděli 7. srpna. Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Mezi největší lákadla letošního roku patří dvě nově rekonstruované synagogy – Velká synagoga v Plzni a synagoga v Čáslavi. Nově byl do projektu zapojen soubor devíti židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Jedná se o hřbitovy v Nové Cerekvi, Telči, Velkém Pěčíně, Radobylu u Kamýku nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Mladé Vožici, Kolodějích nad Lužnicí, Jistebnici a Milevsku.

Některé lokality nabízí ke Dni židovských památek v ČR i doprovodný program – komentované prohlídky, koncerty, diskuze nebo třeba ochutnávku vín z Izraele.


Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holocaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln, synagogy a židovské hřbitovy chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Hřbitovy a jiné památky byly soustavně a systematicky ničeny. Teprve po listopadu 1989 bylo možné poprvé přikročit k dokumentaci a záchraně zbylých památek. Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, církví i soukromých majitelů. Židovská obec v Praze, která má ve svém vlastnictví 30 synagog a 175 židovských hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje, patří mezi nejvýznamnější investory při rekonstrukci židovských památek.

Zdroj: sites.google.com