AKCE: 17.6.2014, 0:00

13. konference SHP: Otisk života v historických stavbách

17. až 20. června 2014
13. konference SHP: Otisk života v historických stavbách
Datum konání: 17.6.2014, 0:00
Místo konání: Slaný, vlastivědné muzeum, bývalá piaristická kolej, kaple Zasnoubení P. Marie

Konferenci pořádá Sdružení pro stavebněhistorický průzkum ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie Věd České republiky, Českým vysokým učením technickým, Fakultou architektury, Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, Filozofickou fakultou, Vlastivědným muzeem ve Slaném a Městem Slaný. 

Tematické okruhy konference

  1. Používání a opotřebení staveb a sledování jejich stop: Sledování využití prostoru podle stop očazení, zaprášení, odření povrchů, prošlapání schodů, prahů, frekvence bílení apod.  Sdělení poskytne jednak kvalita (tedy o jaké stopy jde a kde v prostoru jsou) a také kvantita, vypovídající o intenzitě či délce určitého způsobu užívání. Převážně půjde o výpověď stavebněhistorických, restaurátorských a archeologických průzkumů, nebo o výpověď písemných pramenů (úředních záznamů i narativních) k různým činnostem, odehrávajících se v prostoru, v písemném pramenu uvedeném a pojmenovaném.
  2. Proměny používání staveb: Doklady ukazující změny v užívání staveb, včetně těch změn, při nichž nedošlo k zásadním stavebním zásahům.  Drobná vylepšení v průběhu používání, čitelná jak ze stavby samé, tak z písemných sdělení různé povahy. Cílem bude upozornit i na možný nesoulad mezi tím, jak prostor podle znaků chápeme dnes a jak jej používali a nazývali v té které době, podle převažujících sumárních znaků jak stavebních, tak výbavy, nebo momentálního určení.
  3. Údržba a opravy: Frekvence nátěrů, opravy omítek, střech, apod. Lepší a horší hospodáři.
  4. Ambice versus skutečnost: Zahrnuje zjevné změny původního záměru, evidentně nedokončené stavby, nebo otázku jestli se osvědčil zamýšlený záměr při používání dokončeného stavebního díla, nebo bylo nutné přistoupit k následným úpravám.  Výpověď hledejme jak ve stavbě samé podle stop užívání a také ve výpovědi písemných pramenů úřední i narativní povahy.
  5. Provizorium a definitivum: Stavební i písemné doklady v rámci budovy i areálu. Provizorium může být součástí záměru, nebo vznikne jako výsledek nečekaného vnějšího tlaku.
  6. Katastrofy živelné i válečné, jejich stopy a následné opravy: Široký scénář možností různých stavů po katastrofě - provizoria, běžná oprava, dílčí opravy, nebo prodej v nouzi a nový stavebník.
  7. Druhotně použitý materiál: Prozradí kvalitu, případně i kvantitu starší fáze a celkovou situaci hospodaření i organizace stavby při vzniku novější stavební fáze.
  8. Graffiti – kvalita i kvantita: Vypovídá o „atmosféře", která v místnosti nebo v její části (alespoň někdy) panovala a umožnila vznik spontánního písemného či „výtvarného" projevu. Tím napovídá o pohybu (či setrvávání) lidí v místě a pomáhá identifikovat funkční určení prostoru. Poloha graffiti jako indikátor výškových úrovní.

Organizační informace

Závaznou přihlášku k účasti na konferenci, přihlášení příspěvku a formulář k objednání ubytování lze stáhnout z webu Sdružení pro SHP www.svornik.cz. Podrobný program konference bude zveřejněn do 31. května 2014.

Konferenční poplatek

Poplatek činí 1700,- Kč (studenti 850,- Kč), jednodenní účast 700,- Kč. Členové Sdružení pro SHP a přednášející mají jednorázovou slevu 200,- Kč (platí i při jednodenní účasti, slevy se nesčítají). Poplatek zahrnuje účast na konferenci, konferenční materiály, občerstvení, poplatky během exkurze. Poplatek nezahrnuje ubytování, stravování a dopravu na konferenci.

Organizační a programové zajištění, posílání přihlášek na konferenci a přihlášek příspěvků

Michael Rykl, Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, 16634 Praha 6-Dejvice, +420608519291, email: michael.rykl@centrum.cz.

Podrobné informace:

Facebook: Otisk života v historických stavbách; 13. konference SHP:

Zdroj: http://www.svornik.cz/?page_id=2454