Publikováno: 18. 7. 2024

Slovenská kultura ve složité době

Barbora Komarová sumarizuje turbulentní dění ve slovenské kultuře od nástupu ministryně Šimkovičové.

Slovenská kultura ve složité době

Od nástupu Martiny Šimkovičové do čela slovenského ministerstva kultury uplynulo devět měsíců. Během této doby zažila slovenská kultura velké otřesy.

Kurátorka a kritička Barbora Komarová ve svém článku pro Artalk shrnuje kauzy, které za dobu působení nové ministryně rezonovaly v odborných kruzích i u široké veřejnosti. Jedná se především o neodůvodněná propouštění ředitelů kultirních institucí (ředitelka Slovenského banského múzea Zuzana Denková, ředitelka Mezinárodního domu umění pro děti Bibiana Zuzana Liptáková, ředitelka Slovenskej národnej knižnice Katarína Krištofová) a velké institucionální změny (přesunutí Kunsthalle Bratislava pod Slovenskú národnú galériu, čímž došlo ke ztrátě právní suverenity).

Web o umění Artalk se situaci na Slovesnku soustavně věnuje a informuje o ni.

Barbora Komarová: Turbulentné časy v slovenskej kultúre

Zdroj: artalk.cz