Publikováno: 17. 10. 2024

Muzejní edukace v památných vilách

Metodické centrum muzejní pedagogiky vydalo metodický materiál věnovaný muzejní edukaci v památných vilách.

Muzejní edukace v památných vilách

Metodika se zaměřuje na specifika muzejní edukace v památných vilách. Míří zejména ke čtenářům, kteří se v praxi zprostředkováním obdobné architektury zabývají nebo v budoucnu zabývat mohou. Teoreticky vychází ze základů výuky dějin architektury, didaktiky dějepisu a objektového učení. Navazuje zejména na tradici české muzejní edukace, která chápe jako své principiální jádro muzealitu. Zároveň se metodika odkazuje k moderním směrům v pedagogice, které kladou důraz na zaměření na učícího se jedince, tvorbu bezpečného prostředí pro učení a respektující komunikaci.

Cílem metodiky je poskytnout čtenáři vhled do problematiky, upozornit jej na specifika a potenciál muzejní edukace v památných vilách a vybavit jej základními didakticko-metodickými doporučeními. Druhou linkou metodiky je snaha o vyvolání zájmu čtenáře zamýšlet se nad praxí vlastní i praxí jiných institucí důkladněji, motivovat jej k individuálnímu hledání cest k dalšímu uchopení tématu.

Metodika se skládá ze čtyř hlavních částí, které pomáhají vymezit oblast zkoumání, pojmenovat specifika a potenciál práce s památnými vilami, ilustrovat zprostředkovávání tohoto typu kulturního dědictví různým cílovým skupinám, a nakonec shrnuje nejdůležitější body do přehledného metodického doporučení.

Text metodiky  je dostupný zde.

Více informací zde.

Zdroj: mcmp.cz