Publikováno: 26. 10. 2020

Muzea se chtějí podílet na řešení klimatické krize

Evropská muzea vydala deklaraci své role v boji proti změnám klimatu.

@NEMO

Evropská muzea se v posledních letech aktivně zajímají o aktuální témata životního prostředí, udržitelnosti a klimatické krize. Řada z nich se hlásí k Cílům udržitelného rozvoje OSN, oblasti ekologie se věnují ve svém provozu nebo programech pro veřejnost.

Bremerhavenská deklarace (Bremerhaven Declaration on the Role of Museums in Addressing the Climate Crisis) je výstupem mezinárodního sympozia How To ...? From Climate Knowledge To Climate Action, které se v září 2020 konalo v německém Bremerhavenu. Cílem deklarace je motivovat muzea k naplnění cílů stanovených v Pařížské klimatické dohodě, především důrazem na nutnost okamžité akce, spolupráci mezi institucemi a nadnárodními organizacemi a význam vědy, umění a humanitních věd v pochopení klimatické krize a předávání poznatků veřejnosti. K deklaraci se přihlásily kromě jiných i Mezinárodní řada muzeí ICOM a Network of European Museum Organisations NEMO.

Plný text Bremerhavenské deklarace (pdf, anglický jazyk)

Více informací zde.

Zdroj: klimahaus-bremerhaven.de; ne-mo.org