Publikováno: 4. 9. 2020

Muzea a Pařížská klimatická dohoda

Jak se světovým muzeím daří dodržovat závazky vyplývající z Pařížské klimatické dohody?

@news.un.org

Podepsáním Pařížské klimatické dohody v roce 2016 se 194 států (z nichž 186 ji ratifikovalo, včetně České republiky) zavázalo k omezení emisí skleníkových plynů a dalším opatřením s cílem snížit svůj dopad na životní prostředí. Kromě technické stránky svého provozu v rámci článků dohody byla muzea začleněna i do programu Action for Climate Empowerment (ACE), který měl za cíl informovat a vzdělávat veřejnost v otázkách životního prostředí a podnítit mezinárodní spolupráci kulturních institucí. Program ACE nyní po třech letech svého aktivního fungování zveřejnil výsledky průzkumu zapojení muzeí.

Podle zveřejněných výsledků 65% zapojených muzeí začlenilo téma ekologie do výstav nebo programů muzejní edukace. Efektivní byla i komunikace na sociálních sítích muzeí. Na druhou stranu v omezené míře probíhala spolupráce muzeí s jinými institucemi, jako úřady veřejné správy, samosprávy nebo neziskové organizace. Ve velké většině případů nejsou ekologické aktivity muzeí konzistentní nebo plánované, i přes aktivní informování veřejnosti nebo školení pro zaměstnance je začlenění myšlenek udržitelnosti do samotného fungování muzeí nebo muzejních obchodů jen v počátcích.

Celkové výsledky průzkumu a příklady inspirativních projektů muzeí jsou k dispozici zde.

Zdroj: curatingtomorrow236646048.wordpress.com/2020/09/01/how-have-museums-been-contributing-to-the-paris-agreement