Publikováno: 1. 2. 2022

Zážitek z 3D digitalizace sbírek hmyzu

Přírodopisné muzeum v Berlíně pokračuje ve svém inovativním a veřejnosti otevřeném projektu digitalizae své sbírky hmyzu, jež čítá na 30 milionů sbírkových předmětů.

©museumfuernaturkunde.berlin

Od října 2021 probíhá pilotní projekt digitize! digitalizace prvních 500 000 objektů ze sbírek Národopisného muzea v Berlíně. Podstatou a jedinečností tohoto projektu je jeho přístupnost veřejnosti v rámci pojetí „živé vědy“. Celý průběh digitalizace, tzv. digitalizační uličky, včetně unikátní metody 3D tisku pomocí tzv. Darmstadtského skeneru hmyzu (Disc3D), mohou příchozí pozorovat naživo, a získat tak autentický zážitek v centru celého technického procesu. Denně dochází k digitalizaci až 5000 exponátů. Kromě toho muzeum disponuje rovněž třicetitunovým skenerem pro nejmodernější počítačovou tomografii, díky čemuž je možné nahlédnout do nitra zvířat (o velikosti až 90 cm) – aniž by byla zničena jemná tkáň.

Celý projekt je součástí dlouhodobé strategie rozvoje a fungování této prestižní muzejní instituce. Přírodopisné muzeum v Berlíně se rozhodlo s ohledem na výzvu udržitelného rozvoje zintenzivnit konzervační a digitalizační práce, zároveň však sbírky a vědecké postupy také více zpřístupnit veřejnosti.

Projekt je realizován ve spolupráci s předními expertními týmy z Německa i dalších zemí, zaměřujícími se na oblasti digitalizace sbírek, správy sbírek, konzervačního výzkumu, správy výzkumných dat a rozvoje infrastruktury. Ústřední platformou je zde multimediální inovační laboratoř muzea Mediasphere for Nature

Popularizační videa tohoto digitalizačního projektu můžete vidět také na Facebooku muzea: Museum für Naturkunde Berlin.

Více o projektu: digitize!

Zdroj: museumfuernaturkunde.berlin