Publikováno: 30. 3. 2022

Záchrana digitálního kulturního dědictví Ukrajiny

Iniciativa SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online)  se věnuje záchraně dat z databází a digitalizačních aktivit ukrajinských muzeí a kulturních a památkových institucí.

Záchrana digitálního kulturního dědictví Ukrajiny

Mezinárodní iniciativa SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online) sdružuje dobrovolníky, zejména profesionály z oblasti kulturního dědictví (muzea, knihovny, archivy, IT odborníci) s cílem shromáždit ohrožená data z ukrajinských kulturních organizací. Týká se to databází sbírkových předmětů, dat z digitalizačních projektů, interních datových úložišť jednotlivých institucí, webových stránek, volně přístupných (open-access) publikací nebo dalších metadat. Do iniciativy se mohou zapojit dobrovolníci z celého světa. V současnosti se na aktivitách projektu podílí více než 1000 nadšenců a výsledkem je úplná nebo částečná archivace digitálního obsahu kolem 1 500 muzeí a knihoven z celé Ukrajiny.

Databáze již kompletně zpracovaných archivů

Webová stránka projektu

Zdroj: sucho.org